
Ekologiczne spotkanie z książką
23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto to zostało zorganizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1955 roku. Data 23 kwietnia nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1616 roku zmarli William Szekspir i Miguel de Cervantes.
W przeddzień święta książki rokrocznie świętujemy Światowy Dzień Ziemi nazywany także Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi. Pierwsze obchody Światowego Dnia Ziemi ogłoszone zostały 21 marca 1970 przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto. Miesiąc później, 22 kwietnia senator Gaylord Nelson na konferencji w Seattle zaproponował ogólnonarodową demonstrację sprzeciwu przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego i poparcia dla powstających ruchów ekologicznych. Hasło tegorocznego Dnia Ziemi to: „Ziemia na krawędzi”.
Co łączy oba wydarzenia? Powiązanie książki z tematyką przyrody jest ogromne. Bez drzew bowiem żadna z naszych ukochanych opowieści by nie powstała. Doskonale potwierdza to myśl Khalik Gibran, który powiedział, że: „Drzewa to wiersze, które ziemia pisze na niebie. Powalamy je i zamieniamy w papier, aby móc na nim zapisać naszą pustkę”.
Świętować dzień naszej planety, to pokazać otoczeniu, jak bardzo o nią dbamy. Uczniowie klas młodszych podczas warsztatów pod hasłem: „Ekologiczne spotkanie z książką”, które odbyły się 24 kwietnia br., wyklejali hasła ekologiczne z liter wyciętych ze starych czasopism. Uczestnikami warsztatów były same literackie osobistości😊Uczniowie bowiem w tym dniu mieli przebrać się za postać ze swojej ulubionej książki. Gościliśmy m.in.: Czerwonego Kapturka, Hermionę, króla Artura, Anię z Zielonego Wzgórza, Ryjka, Włóczykija, Tadeusza Soplicę.
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi włączyliśmy się także w piątą edycję akcji #SprzątamyDlaPolski. Uczniowie wszystkich klas posprzątali teren wokół szkoły oraz ulice Kornowaca. Nasz lokalny patriotyzm przybrał tym razem kolor zielony😊