Tutaj powinien być opis

IV Kongres Edukacja i Rozwój „Wspólnie dla Edukacji” w Warszawie

W dniach 19-20 października 2017 r.  przedstawicielki  naszej szkoły – pani dyrektor J. Błaszczok i nauczycielka języka angielskiego I. Knura -  wzięły udział w IV Kongresie Edukacja i Rozwój, zorganizowanym w Warszawie przez  wiodącą na polskim rynku firmę  wydawnictw prawniczych Wolters Kluwer Polska S.A. Pani J. Błaszczok była gościem Kongresu jako dyrektor szkoły zgłoszony przez Radę Rodziców do konkursu na Super Dyrektora Szkoły – rozstrzygnięcie i uroczysta gala konkursu były jednym z punktów Kongresu. W ciągu dwóch dni każdy z uczestników mógł wybrać zajęcia zgodne z jego zainteresowaniami i potrzebami z następujących bloków tematycznych: konferencja dyrektorów szkół i przedszkoli, konferencja „Edukacja w samorządach”, dobre praktyki w edukacji, nowe technologie, blok edukacji zawodowej, edukacja elementarna. Wszyscy eksperci przez dwa dni dostępni byli dla uczestników przy swoich stolikach eksperckich w holu, więc w przerwach pomiędzy zajęciami można było skontaktować się z tymi, z którymi ramy czasowe nie pozwoliły spotkać się w sali wykładowej. Na Kongresie w Centrum Olimpijskim na Wybrzeżu Gdyńskim zajęcia przeprowadziło ponad 50 ekspertów, w tym wielu wybitnych i uznanych znawców tematyki prawniczej i oświatowej.

 Kongres rozpoczął się 19.10.2017 od wykładów ogólnych dla wszystkich uczestników: prof. Ł. Turski wygłosił wykład o zmianach w oświacie, prawnik  A. Piszko przedstawiła harmonogram reformy, a przedstawicielka firmy Microsoft zapoznała zebranych ze strategiami firmy dla edukacji na rynek polski. Po wykładach ogólnych J. Błaszczok wybrała dla siebie zajęcia związane ze zmianami w przepisach prawa oświatowego i zarządzaniem w szkole, a I. Knura – zajęcia z dobrych praktyk (m. in. „Co robić, by szkoła była miejscem przyjaznym dla młodzieży” i „Szkoła w chmurze Microsoft”). Pod koniec pierwszego dnia Kongresu odbyła się Gala Konkursu Super Dyrektor Szkoły (został nim dyrektor szkoły z Jastrzębia Zdroju) i Super Dyrektor Przedszkola (zwyciężyła dyrektor przedszkola w Zabrzu). Organizatorzy gratulowali wszystkim zebranym nominowanym i zaprosili ich do wspólnego zdjęcia.

W drugim dniu J. Błaszczok i I. Knura wzięły udział w zajęciach dotyczących zmian w przepisach dotyczących ochrony danych osobowych, zmian dotyczących wychowania, profilaktyki i bezpieczeństwa w szkole oraz pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole. I. Knura uczestniczyła także w warsztatach „Dobra lekcja” – na przykładzie lekcji języka polskiego. W drugiej części dnia uczestnicy wysłuchali wykładu prof. A. Jeżowskiego z Instytutu Badań w Oświacie na temat niezbędnych zmian w statutach szkoły zgodnych z ustawą Prawo oświatowe.  Następnie wystąpił Tomasz Garstka z wykładem o tym, jak odróżnić wartościowe formy dokształcania od tych, na które nie warto wydawać pieniędzy, a po przerwie Jarosław Kordziński - autor tekstów z zakresu zarządzania oświatą, organizacji procesu edukacyjnego i psychologii pozytywnej - zapoznał zebranych z terminem turkusowego zarządzania w wykładzie „Turkusowe zarządzanie – czyli szkoła wspólnych działań w dobie zmian”. Ostatnim punktem Kongresu było oficjalne zakończenie i wręczenie uczestnikom upominków, głównie książek. Uczestnicy mogli też otrzymać bezpłatnie materiały dla szkół na stolikach eksperckich – ulotki, broszury, magazyny „Dyrektor Szkoły”.

Udział w Kongresie był okazją nie tylko do poszerzenia swojej wiedzy, lecz także do spotkania się z nauczycielami z całej Polski – do rozmów i konfrontacji. Miłym akcentem było to, że naszą szkołę pamiętały i rozpoznały panią dyrektor uczestniczki  z Paniówek – nauczycielki, które były u nas z uczniami na Zjeździe Szkół Jana Pawła II kilka lat temu. Dodatkową atrakcją w ciągu dwóch dni w stolicy był spacer po uroczej wieczornej Starówce – niestety, na dokładniejsze zwiedzanie miasta nie było czasu.