Witamy na stronie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kornowacu

Comenius - Program Uczenie się przez całe życie

12 listopada 2013 16:56 | Comenius - Program Uczenie się przez całe życie

Oviedo, Hiszpania. Pierwsza wizyta robocza Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kornowacu w ramach Comeniusa.

W dniach 4-6 listopada 2013 dwie nauczycielki Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kornowacu Jolanta Błaszczok (dyrektor szkoły) i Iwona Knura (język angielski) uczestniczyły w pierwszej wizycie roboczej w ramach realizowanego w szkole projektu „Healthy people for a prosperous Europe” („Zdrowi ludzie dla rozwijającej się Europy”). Projekt realizowany jest z dofinansowaniem w ramach unijnego programu Comenius „Uczenie się przez całe życie”, w którym szkoła bierze udział od sierpnia 2013 r. do lipca 2015 r.

Wizyta miała miejsce w szkole I.E.S. Perez de Ayla w Oviedo w Hiszpanii. Oprócz gospodarzy uczestniczyło w niej czternastu nauczycieli ze szkół partnerskich z 6 pozostałych krajów (Holandia, Polska, Turcja, Łotwa, Wielka Brytania, Czechy).

W spotkaniach pierwszej wizyty wiele miejsca poświęcono sprawom związanym z organizacją szczegółów projektu (szczegółowy przebieg planowanych wizyt, zasady pobytu uczniów, zasady upowszechniania projektu, itp.), przedstawiono dotychczasowe działania projektowe w szkołach – uczniowie w każdej z partnerskich szkół przygotowali wcześniej film z prezentacją szkoły, przepisy kulinarne zdrowych dań na święta Bożego Narodzenia do przygotowania w szkołach w grudniu, przeprowadzono konkursy na logotyp projektu, opracowano zasady udziału uczniów w projekcie. Podczas spotkania wybrano ostateczny logotyp projektu – został nim projekt szkoły łotewskiej, w formie jabłka z flagami państw partnerskich. Nauczyciele zostali oprowadzeni po I.E.S. Perez de Ayla przez grupy uczniów i poznali organizację szkoły. Zgodnie z planem projektu szkoła hiszpańska przedstawiła narodowe gry i zabawy Asturii: rodzaj kręgli (cuatreada) i rzucanie na punkty w cel (żaba, spanner) – są to zabawy na powietrzu, jako że celem projektu jest popularyzacja zdrowego stylu życia. Nauczyciele wzięli też udział w spacerze po pełnym zabytków i pomników Oviedo, po nadmorskim mieście Gijon i w wycieczkach do terenów wiejskich, gdzie zwiedzali zakłady związane z produkcją ekologiczną: mleczarski, ogrodniczy, produkcji cydru, oraz zakład naukowo-doświadczalny Serida, w którym prowadzi się badania nad ulepszaniem odmian jabłoni, fasoli, zbóż i produkcji mięsnej.

Kolejna wizyta robocza, już z udziałem uczniów, odbędzie się w Holandii w marcu 2014r., a gospodarzem następnej – w kwietniu 2014 r. - będzie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kornowacu. Więcej na temat projektu będzie można dowiedzieć sie na stronach projektu na Facebook'u i na platformie eTwinning.

Poniżej znajdują się linki z prezentacjami z drugiego i trzeciego dnia wizyty przedstawicieli naszej szkoły w Oviedo: 

http://prezi.com/l0w0hvp_rmeg/oviedo-spain/

http://prezi.com/_1c-qqg4taf_/wizyta-w-szkole-partnerskiej-w-oviedo/

 

Przeczytano: 1188 razy. Wydrukuj|Do góry

Wizyta w Oviedo, Hiszpania (4-6 listopada 2013)

Filmy: