Witamy na stronie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kornowacu

Comenius - Program Uczenie się przez całe życie

30 września 2014 18:07 | Comenius - Program Uczenie się przez całe życie

„Tydzień Zdrowia” w gimnazjum

W dniach 22-26 września 2014 r. w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kornowacu miały miejsce działania zorganizowane w ramach „Tygodnia Zdrowia” projektu Comenius. Przebieg „Tygodnia Zdrowia” zaplanowany został przez nauczycieli i uczniów tak, by stanowił podsumowanie bloku dotychczasowych działań związanych ze zdrowym odżywianiem, a jednocześnie by akcja nie zakłócała lekcji – wszystko odbywało się na przerwach z wykorzystaniem radiowęzła szkolnego, a potrawy przygotowywane były na zajęciach świetlicowych.


W poniedziałek 22.09 uczniowie klasy I b przygotowali sałatkę owocową i poczęstowali nią całą społeczność szkolną.


We wtorek każdy mógł zjeść jabłko i przypomnieć sobie jego zalety w odżywianiu. Słodkie jabłka miały takie wzięcie wśród uczniów, że akcja ta miała swój dalszy ciąg w środę i piątek (dzieliliśmy się między innymi jabłkami przyniesionymi przez uczniów, którzy mają ich w domu nadmiar w obecnym urodzajnym roku).


W środę oprócz jabłek jedliśmy sałatki z marchewki, marchewkę pokrojoną na patyczki i piliśmy sok marchewkowy. Jedliśmy też sałatkę z porów. Wszystkie przysmaki w tym dniu przygotowały na świetlicy uczennice klasy I a, one też opracowały ulotki zachęcające do jedzenia marchewki.

W czwartek miało miejsce wielkie gotowanie dania z produktów zebranych w szkolnym ogrodzie Comeniusa. Plony obejmowały: ziemniaki, pietruszkę, seler, marchewkę, buraczki, kapustę, fasolkę szparagową. Ugotowaliśmy wielki garnek zupy jarzynowej, której potem każdy mógł spróbować w czasie przerwy. Przypomnieliśmy sobie też zalety zup warzywnych. W gotowaniu brali udział uczniowie klasy IIIb.


Piątek był ostatnim dniem „Tygodnia Zdrowia”. Poświęciliśmy go na przypomnienie znaczenia wody dla organizmu ludzkiego – ulotki przygotowały i na przerwie częstowały wodą mineralną uczennice klasy IIIb.


Oprócz działań podczas godzin pracy szkoły miały też miejsce działania po południu: jak zawsze od wiosny do późnej jesieni uczniowie mogli korzystać pod opieką nauczycieli do godziny 16.00 ze szkolnego Orlika, we wtorek miało miejsce ognisko integracyjne klasy Ia z zabawami ruchowymi i pieczeniem ziemniaków („upiecz ziemniaka zamiast jeść chipsy”), odbyły się też dwie pogadanki pedagoga szkolnego z przedstawieniem prezentacji– w klasach pierwszych – dotyczących zdrowego stylu życia i zapobiegania chorobom.


Tydzień Zdrowia” Comeniusa cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów. Górny korytarz w momencie degustacji potraw był zawsze pełny, a podczas pozostałych przerw wielu uczniów jeszcze gromadziło się pod ścianą z kolorowymi i często zabawnymi ulotkami - by je przeczytać i, bawiąc się, uzupełnić swoją wiedzę. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za aktywny udział w akcji i życzymy dużo zdrowia i energii na cały rok szkolny.


Projekt „Healthy people for prosperous Europe” realizowany jest w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kornowacu w latach 2013-2015 przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej (program Comenius Uczenie się przez całe życie). Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w niej zawartość merytoryczną.

Iwona Knura


Przeczytano: 1633 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: