Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kornowacu
http://sp.kornowac.pl

11 kwietnia 2014 17:54 | Comenius - Program Uczenie się przez całe życie

Wizyta partnerów projektu Comenius


 W dniach 6-10 kwietnia 2014 r. w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kornowacu gościliśmy naszych partnerów projektu Comenius „Healthy people for a prosperous Europe”, realizowanego z dofinansowaniem Unii Europejskiej w ramach programu Uczenie się przez całe życie. Przyjechało do nas dwudziestu uczniów i dwunastu nauczycieli ze szkół partnerskich z Holandii, Łotwy, Turcji, Wielkiej Brytanii, Czech i Hiszpanii. Dzieci nocowały w domach naszych uczniów, a nauczyciele w raciborskich hotelach. Zajęcia programowe projektu odbywały się na terenie szkoły, a ich uzupełnieniem były wycieczki do obiektów związanych z tematyką projektu. Uczniowie z krajów partnerskich brali udział w zwyczajnych dla tego typu spotkań warsztatach: kolejno prezentowali prace swoich szkół partnerom, oraz wykonywali zadania zespołowe w międzynarodowych grupach pod kierunkiem nauczycieli. Wizyta w Polsce przypadła na czas, gdy w projekcie rozpoczęliśmy realizację tematów związanych z ekologią, dlatego goście i uczniowie naszej szkoły zwiedzili Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Raciborzu - Zakład Uzdatniania Wody na ul. 1 Maja i Oczyszczalnię Ścieków na ul. Wodnej, oraz Zakład Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o. w Raciborzu przy ul. Rybnickiej. Goście zwiedzili też Zamek Piastowski w Raciborzu i pochodzili po okolicach raciborskiego Rynku. Projekt obejmuje także temat wolnego czasu – jak spędzać go w sposób sprzyjający utrzymaniu dobrego zdrowia i kondycji fizycznej, dlatego zorganizowana została jednodniowa wycieczka do Wisły – ulubionego przez mieszkańców Śląska miejsca na weekendowe wypady. Podczas tej wycieczki partnerzy i uczniowie naszej szkoły weszli na Równicę, dowiedzieli się o Adamie Małyszu i zobaczyli skocznię narciarską – wjechali wyciągiem na jej szczyt, obejrzeli zaporę na Wiśle, zwiedzili Muzeum Jana Kawuloka w Istebnej i spacerowali po centrum miasta.

W przeddzień wyjazdu goście przejechali trzema wozami zaprzężonymi w konie po wsi Pogrzebień i Kornowac, oraz odwiedzili miejscowe gospodarstwa rolne – hodowlę danieli u pana Jacka Gorywody i nowoczesne gospodarstwo hodowli krów u pana Wojciecha Kraska. Nad bezpieczeństwem na całej trasie przejazdu – od Oratorium w Pogrzebieniu do Gimnazjum w Kornowacu - czuwała Straż Miejska. Goście wzięli też udział w uroczystym kiermaszu wielkanocnym, międzypokoleniowej imprezie otwartej organizowanej co roku przez Gminny Ośrodek Kultury w Kobyli z udziałem Kół Gospodyń z gminy i okolic. Na sali gimnastycznej gimnazjum można było podziwiać piękne stroje gospodyń i ich wypieki i dania wielkanocne, posłuchać pieśni zespołów Rzuchowianki i Kobylanki, a po części oficjalnej miała miejsce degustacja potraw. W tym roku impreza połączona została z uroczystością pożegnania partnerów projektu Comenius, co stanowiło dodatkową atrakcję również dla mieszkańców biorących udział w kiermaszu.

Utrzymaniu wspaniałej atmosfery podczas wizyty sprzyjała wspaniała słoneczna pogoda i przyroda -jakby na zamówienie wiosna w tym roku zaczęła się nieco wcześniej niż zwykle, więc partnerzy zobaczyli powiat Racibórz w jednym z najpiękniejszych okresów roku. Najważniejszym czynnikiem jednak była serdeczność i gościnność, z jaką spotykali się na każdym kroku – w rodzinach, podczas wycieczek, w rozmowach z mieszkańcami i w szkole. Goście wyjechali od nas pełni wrażeń, zachwyceni atmosferą panującą w naszej gminie i w ogóle na Śląsku, za co serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy się do tego przyczynili.


 I.Knura

 

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.Zdjęcia: