Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kornowacu
http://sp.kornowac.pl

11 marca 2014 20:25 | Comenius - Program Uczenie się przez całe życie

Gimnazjaliści w Holandii

W dniach 4-8 marca 2014 miała miejsce druga wizyta robocza realizowanego w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kornowacu projektu „Healthy people for a prosperous Europe”, finansowanego w ramach programu Comenius – Uczenie się przez całe życie.

Nauczycielki I. Knura i K.Szyra wyjechały do partnerskiej szkoły w Zwolle w Holandii razem z czwórką uczennic z klas trzecich. Nauczyciele zakwaterowani byli w hotelu, a uczniowie mieszkali u rodzin wraz ze swoimi rówieśnikami ze szkoły Groene Welle. W ciągu całego pobytu uczniowie porozumiewali się w języku angielskim: w rodzinach, gdzie mieszkali, i potem podczas zajęć grupowych. Przez trzy dni odbywały się spotkania w szkole, na których uczniowie wszystkich partnerskich szkół prezentowali przygotowane przez ostatnie miesiące materiały – prezentacje na temat zdrowego odżywiania i zajęć sportowych w szkole, przygotowywali wspólnie w międzynarodowych grupach ulotki na podstawie obejrzanych prezentacji, promujące zdrowy styl życia, projektowali pod kierunkiem specjalistów z Groene Welle ogród i obserwowali lekcje. Nauczyciele mogli uczestniczyć z uczniami w powyższych zajęciach, a także wziąć udział w prowadzonych równolegle zajęciach dodatkowych zorganizowanych specjalnie dla nich – w spotkaniu z pedagogiem z Groene Welle na warsztatach dotyczących systemów pomocy pedagogogicznej Holandii, a potem przedyskutowano problemy pomocy pedagogicznej w każdym z krajów partnerskich. Odbyło się też spotkanie nauczycieli podsumowujące dotychczasowy przebieg projektu i zaplanowano kolejne kroki – w kwietniu odbędzie się trzecie spotkanie robocze projektu, organizatorem którego będzie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kornowacu. Podczas wizyty w Holandii miały miejsce także dwie wspaniałe i pełne emocji wycieczki poza Zwolle do terenów wiejskich: na lodowisko do jazdy szybkiej na lodzie i do trzech ekologicznych farm – farmy produkcji sera, hodowli owiec i hodowli świń. Uczestnikom z Polski niezapomnianych wrażeń dostarczyło też zwiedzanie Amsterdamu – grupa jechała autokarem liniowym firmy Sindbad, który zatrzymuje się w centrum, więc miała możliwość zwiedzenia tego fascynującego miasta kanałów wybudowanego na palach. Z Amsterdamu do Zwolle jechaliśmy pociągiem.

Po kwietniowej wizycie roboczej w Polsce gimnazjalistów czeka jeszcze jedna podróż – do Stambułu w Turcji. Projekt Comenius wymaga wiele zaangażowania i pracy od uczniów i nauczycieli, jednak korzyści z niego płynące są ogromne i warte włożonego trudu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej to zapraszamy na stronę http://new-twinspace.etwinning.net/c/portal/layout?p_l_id=30752083

Zdjęcia: