Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kornowacu
http://sp.kornowac.pl

16 kwietnia 2015 12:49 | Comenius - Program Uczenie się przez całe życie

Gimnazjum z Comeniusem w Hull

    10.03.2015r. przedstawiciele Gimnazjum im. Jana Pawła II – 5 uczniów i 3 nauczycieli - pojechali na wizytę roboczą w ramach projektu Comenius „Health is Wealth” do brytyjskiego miasta Kingston Upon Hull.

    Pierwszym naszym przystankiem było lotnisko w Krakowie, gdzie czekała nas pierwsza niespodzianka. Spotkaliśmy tam zawodników jednego z największych klubów siatkarskich w Polsce, którzy z chęcią dali nam swoje autografy i właśnie tym miłym akcentem rozpoczęliśmy jedną z najlepszych wycieczek. Po niespełna 2,5h przyjemnego lotu postawiliśmy swe kroki na płycie lotniska w Leeds, gdzie czekał na nas nauczyciel szkoły goszczącej. Następnie udaliśmy się w dalszą drogę, tym razem do naszego miejsca docelowego. Po drodze mijaliśmy typowe dla hrabstwa Yorkshire zielone krajobrazy i budynki z szarego kamienia. Naszej uwadze nie umknęły również charakterystyczne czerwone budki telefoniczne. Budynek szkoły, do którego zmierzaliśmy, wywarł na nas ogromne wrażenie pod względem swej nowoczesności. Stamtąd odebrały nas poszczególne rodziny goszczące, u których zatrzymaliśmy się aż do końca wyjazdu. W środę mieliśmy okazję dokładnie zwiedzić szkołę, a później poznać uczestników projektu z innych państw poprzez gry zespołowe, m.in. zabawy przedstawione podczas wizyty w Polsce, oraz wspólny taniec. Kolejna częścią dnia było zwiedzenie zabytkowej części miasta oraz muzeum w całości poświęconego jego historii. W czwartek po pracy w międzynarodowych grupach i wykonaniu m.in. anty-tytoniowych plakatów prezentowaliśmy zadania zrealizowane w naszej szkole. Tego dnia również mieliśmy okazję sprawdzić swoje umiejętności na profesjonalnym torze gokartowym. W piątek udaliśmy się na ekologiczną farmę, a następnie do katedry Beverley, która pochodzi z początków XIII w. Zobaczyliśmy przykład typowej architektury gotyckiej i poznaliśmy historię tego niezwykłego miejsca. W czasie wolnym mieliśmy ostatnią okazję,  by poznać nowych ludzi i dowiedzieć się czegoś więcej o Wielkiej Brytanii. Ostatnim punktem tego dnia (i niewątpliwie najsmutniejszym całej wycieczki), było pożegnanie z uczniami z innych krajów.

    Do Polski wróciliśmy następnego dnia, bogatsi o niezapomniane wspomnienia, nowe przyjaźnie, a przede wszystkim o wiedzę. Mogliśmy wypróbować i poszerzyć swoje umiejętności językowe, a tym samym zdobyliśmy motywację do dalszej pracy.

 

 Beata Kaczmarek

Zdjęcia: