Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kornowacu
http://sp.kornowac.pl

28 października 2014 18:35 | Comenius - Program Uczenie się przez całe życie

Gimnazjum z Comeniusem w Czechach

W dniach od 21 do 25 października 2014r. miało miejsce piąte już spotkanie robocze  przedstawicieli siedmiu szkół partnerskich z różnych krajów w projekcie Comenius „Health is Wealth”.  Projekt realizowany jest  z dofinansowaniem w ramach programu UE Uczenie się przez całe życie. Tym razem wyjechaliśmy do szkoły w miasteczku Nova Paka w Czechach. W spotkaniu wzięło udział sześciu przedstawicieli uczniów: Karolina Gąska, Daria Granieczny, Beata Kaczmarek, Piotr Krolik, Wiktoria Likszo i Nicola Mandera. Uczniowie wyjechali pod opieką nauczycielek Iwony Knury i Katarzyny Szyry.

Uczniowie wyjechali 21.10 o godzinie 14.30 po zajęciach lekcyjnych i wieczorem zostali zakwaterowani u rodzin goszczących. Następnego dnia miało miejsce powitanie w szkolnej auli przez czeską koordynator projektu K. Krskovą z uczniami, dyrektora szkoły i starostę miasta Nova Paka. W tym dniu zwiedziliśmy muzeum minerałów z okolic Novej Paki, gościliśmy w Urzędzie Miasta, obejrzeliśmy najważniejsze zabytki i najładniejsze zakątki miasteczka. W zabytkowym kościele starego klasztoru wysłuchaliśmy koncertu organowego w wykonaniu młodego absolwenta szkoły w Novej Pace. Goście mogli też wejść na chór i zobaczyć z bliska jak się gra na liczących trzysta lat organach.

23 października wyjechaliśmy do położonego w górach Harrachova. Po drodze wstąpiliśmy do zakładu recyklingu plastiku i szkła. Zakład w Novej Pace był pierwszym tego typu zakładem w Czechach.  W Harrahovie zwiedziliśmy hutę szkła i muzeum szklarstwa, oraz mimo niesprzyjającej pogody weszliśmy leśnym szlakiem na górę pod wodospad Mumlavy. Przejechaliśmy też obok jednej z ośmiu znajdujących się tam skoczni narciarskich.

Na dzień przed odjazdem miały miejsce zajęcia na terenie szkoły: prezentacje produktów wypracowanych przez szkoły w ostatnich miesiącach, warsztaty grupowe i zajęcia sportowe na Sali gimnastycznej. Do produktów prezentowanych przez szkoły należały: plakat o walorach odżywczych warzyw i owoców, prezentacja zdrowego menu ( ze zwróceniem uwagi na wartość kaloryczną produktów, zawartość witamin i składników mineralnych), film o zbiorach w szkolnym ogrodzie i o przebiegu  tygodnia zdrowia w szkole, prezentacja z rynku produktów ekologicznych, prezentacja zdjęć o jesieni.  Podczas zajęć warsztatowych kontynuowany był temat zdrowego menu i w nawiązaniu do zbliżającego się Halloween uczniowie drążyli dynie. Podczas zajęć sportowych przeprowadzono test sprawnościowy – skok w dal, skoki na skakance, rzut do celu. Uczniowie grali też w siatkówkę i piłkę halową, oraz spróbowali „nordic skiing” – był to chód na czas na nartach po sali gimnastycznej (narty obwiązane były materiałem zabezpieczającym i oklejone taśmą).

Czechy są krajem bardzo bliskim nam pod względem językowym i kulturowym, co nie wszyscy uczniowie wcześniej sobie uświadamiali. W języku czeskim odnajdywaliśmy wyrazy podobne do wyrazów polskich i śląskich, sprawdzaliśmy na ile potrafimy zrozumieć mowę kolegów z Novej Paki gdy ci rozmawiali między sobą (językiem projektu jest język angielski, więc do gości zwracali się po angielsku). Z drugiej strony polscy uczniowie zaobserwowali także różnice pomiędzy naszymi krajami. Mieszkając w rodzinach swoich partnerów mieli oni niepowtarzalną okazję poczuć rytm życia czeskiego domu i miasta, poznać kulturę i zwyczaje – podobne do naszych, ale też momentami inne. 

W ramach Comeniusa od września 2013 roku wyjeżdżało już za granicę 13 uczniów z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kornowacu. Czekają nas jeszcze wizyty do Wielkiej Brytanii i Łotwy.

               I. Knura

Zdjęcia: