Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kornowacu
http://sp.kornowac.pl

20 maja 2014 19:09 | Comenius - Program Uczenie się przez całe życie

Gimnazjalisci z Comeniusem w Turcji

W dniach 11-15 maja 2014 miała miejsce czwarta wizyta robocza projektu Comenius „Health is Wealth”, realizowanego w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kornowacu, tym razem w Stambule w Turcji. Projekt finansowany jest w ramach programu UE Uczenie się przez całe życie. W wizycie wzięły udział trzy uczennice (C. Mandrysz, P. Wierzbicki, L. Zimermann) i dwie nauczycielki języka angielskiego – I. Knura i M. Gawliczek-Kapelusz. Ze względu na swoje miejsce obecna wizyta była jedną z atrakcyjniejszych dla naszych uczniów .

Program wizyty obejmował między innymi zajęcia i warsztaty w szkole partnerskiej (Mevlana Okulu), zwiedzanie historycznej części Stambułu ( Błękitnego Meczetu, Pałacu Topkapi, Hipodromu, bazaru), rejs statkiem wycieczkowym po cieśninie Bosfor, zwiedzanie parku i bazaru warzywnego w dzielnicy Kadikoy, w której znajduje się szkoła – jest to azjatycka część Stambułu, wizytę na farmie. Grupa z Polski przybyła na miejsce już w niedzielę rano, więc mogliśmy spokojnie i bez pośpiechu zwiedzić w historycznym centrum  także muzeum Hagia Sofia ( Kościół Mądrości Bożej z VI w., przerobiony później na meczet, czwarty pod względem wielkości kościół świata), Muzeum Mozaiki, Muzeum Archeologiczne i Harem Pałacu Topkapi.

Stambuł jest ogromnym miastem. Dzielnica Kodikoy, w której znajduje się szkoła, znajduje się 50 kilometrów od atrakcyjnego turystycznie centrum miasta (europejska część)  i dojazd do niej przez pełne korków trzypasmowe ulice trwa od 1,5 do trzech godzin, w zależności od pory dnia. Lotnisko Ataturk, do którego nasza grupa doleciała liniami Lufthansa, znajduje się po europejskiej stronie. Przyleciałyśmy nocą, ale mimo ciemności dało się zauważyć mnóstwo meczetów po obu stronach drogi – wysokie jasne wieże - minarety wznosiły się ponad niewysoką zabudową miasta. Potem czasem w ciągu dnia słychać było śpiewy z tych wież – muzułmanie modlili się. A w drodze powrotnej zauważyłyśmy  powiewające liczne flagi tureckie – ogromne, czerwone, z półksiężycem i gwiazdą, opuszczone do połowy masztu ze względu na czas żałoby. Podczas naszego pobytu w Stambule miał miejsce wypadek w jednej z kopalń. Pierwszą noc uczennice spędziły razem z nauczycielkami w hotelu. Następnego dnia udały się do tureckich rodzin.

Rodziny goszczące były to tradycyjne muzułmańskie rodziny. Kobiety wychodząc poza swoje mieszkanie (w jednej z rodzin nawet na balkon), lub gdy przychodził gość,  wkładały na głowę chusty. Wesołe, uśmiechnięte, radosne i ciepłe, mimo swojego „munduru”. Tradycyjnie ubrane były też w większości nauczycielki i wiele dziewczynek w szkole.

Turcy są bardzo gościnnym narodem. Na każdym kroku spotykaliśmy się z serdecznością i życzliwością - w mieście, w rodzinach i w szkole.  Bardzo wzruszający był moment powitania grupy nauczycieli przez uczniów: wszyscy uczniowie stali na niewielkim podwórku szkolnym i każdy chciał podać rękę, mówiąc „Hello, how are you?”.  Tureckie dzieci, które gościliśmy w Polsce, były bardzo ciche i nieśmiałe w porównaniu z innymi narodami, więc byliśmy nieco zdziwieni tak emocjonalnym powitaniem (okazało się, że te same dzieci u siebie w Turcji są pewnymi siebie, wcale nie nieśmiałymi gospodarzami). Wszystko wytłumaczył w rozmowie na pożegnanie jeden z rodziców tureckich – jako jeden z nielicznych znał bardzo dobrze angielski – słowami: „To część naszej kultury.”

Wróciliśmy z Turcji pełni wrażeń. Uczniowie i nauczyciele wszystkich partnerskich szkół utrzymują kontakt przez Internet – przez e-mail, Facebook, Skype, oraz na platformie eTwinning. Dzielimy się wrażeniami i wymieniamy zdjęcia. Comenius w gimnazjum w Kornowacu realizowany jest  po raz pierwszy, czynnie objął już (bycie uczniem goszczącym, wyjeżdżającym, lub po prostu biorącym bardzo aktywny udział w pracach projektu) 1/3 uczniów naszej szkoły, a poprzez udział w ankietach i spotkaniach informacyjnych po odbytych wizytach – wszystkich  uczniów.  Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kornowacu jest niewielką szkołą, więc wszyscy uczniowie i wielu rodziców jest bardzo blisko projektu, są z nim związani i na bieżąco informowani o jego postępach – na stronach internetowych szkoły i gminy. Comenius jest dla nas prawdziwym oknem na świat.

Dokumentacja projektu w języku angielskim, zdjęcia, prezentacje, linki do stron na Facebooku znajdują się na stronie projektu na platformie edukacyjnej eTwinning (wszystkie materiały oprócz wpisów na forum dostępne są po kliknięciu na dany dział bez logowania):

http://new-twinspace.etwinning.net/web/p98154/welcome

 

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej (program Comenius Uczenie się przez całe życie). Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

 

Iwona Knura

(koordynator projektu Comenius w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kornowacu)

Zdjęcia: