Witamy na stronie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kornowacu

Aktualności

18 lutego 2021 10:18 | Aktualności

#lekcjaHIGIENY #wirusoochrona

Realizacja akcji informacyjno- edukacyjnej „Wirusoochrona” w naszej szkole

„Tak czasami zdarzyć się może, że przyjdzie wirus o pewnej porze…” – te słowa znają już niemal wszystkie dzieci, a nasi pierwszoklasiści w szczególności. Od samego początku ich pierwszego roku szkolnego towarzyszy im niesforny wirus o zagadkowej nazwie Covid-19. Nauka w szkole odbywa się na całkowicie innych zasadach niż do tej pory, uczniowie muszą pamiętać o wielu zaleceniach sanitarnych, bez których nie byłoby w naszej szkole bezpiecznie. 

Epidemia koronawirusa przyczyniła się do rygorystycznego przestrzegania podstawowych zasad higieny oraz stosowania szeregu działań epidemicznych. W związku z tym przystąpiliśmy do akcji informacyjno - edukacyjnej ,,Wirusoochrona” organizowanej przez Wojewódzką Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Katowicach. Głównym celem akcji jest:

-  promowanie podstawowych zasad higieny u uczniów w celu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową - profilaktyka koronawirusa i grypy,

 - zwrócenie uwagi na rolę szczepień i  zachęcanie do ich udziału jako skutecznej formy zapobiegania  rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych,

 - zachęcanie i mobilizowanie dzieci do aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania.

Akcja objęła w naszej szkole szereg działań, do których włączyło się wielu pracowników. Na realizację przedsięwzięcia przeznaczyliśmy 3 tygodnie – 29.01.2021 – 16.02.2021 r.

W ramach edukacji przez działanie pierwszoklasiści odbyli #lekcjęHIGIENY pt. „Wirusoochrona”. Ta lekcja była inna niż wszystkie. Uczniowie pracowali bowiem w grupach, realizując jedną z metod aktywizujących, którą są stacje zadaniowe. Po rozmowie kierowanej i utworzeniu mapy myśli na temat koronawirusa – jego objawach, warunkach rozprzestrzeniania i sposobach zapobiegania, uczniowie odwiedzili cztery stacje z zagadkowymi kopertami kryjącymi treść zadań do wykonania. Po pierwsze, ich zadaniem było dorysowanie maseczek dzieciom na ilustracji w taki sposób, by chroniła ich ona w pełni przed transmisją wirusów. Drugie zadanie polegało na dokładnym umyciu rąk trwającym 30 sekund. Miało im w tym pomóc dwukrotne wyśpiewanie piosenki „Sto lat”. Po myciu przyszła pora na zalecany odstęp pomiędzy osobami – uczniowie z pomocą nauczyciela posługiwali się miarą stolarską i ustawiali pachołki w odległości 1,5 m. Ostatnie zadanie wywołało u uczniów największą falę euforii, musieli bowiem wejść w rolę lekarza i pacjenta i po krótkim wywiadzie wypisać receptę na szczepionkę mającą zapewnić im ochronę przed ciężkim zachorowaniem na Covid-19. Pierwszoklasiści dzielnie wypisywali nazwę producentów szczepionek dostępnych w Polsce na dzień realizacji lekcji: Moderna lub Pfizer. W czasie zabawy mogli też wykonać zastrzyk, posługując się strzykawką, a także założyć lekarski fartuch jednorazowy. Podsumowaniem lekcji była zabawa: Podskoczy ten, kto wie…. oraz wspólne rozwiązanie krzyżówki. Każdy z uczestników lekcji otrzymał medal Eksperta Wirusoochrony oraz niecodzienne zadanie weekendowe do wykonania z rodzicami. Mianowicie ważnym etapem ochrony przed wirusami są także: prawidłowe odżywianie, odpowiednia ilość snu oraz aktywność fizyczna. Pierwszoklasiści mieli więc do wypełnienia tabelkę z wymienionymi elementami prozdrowotnymi.

Poza #lekcjąHIGIENY uczniowie brali również udział w prelekcji na temat chorób wywoływanych wirusami oraz sposobie ich zapobiegania. Uczyli się także prawidłowego zakładania i zdejmowania maseczki oraz techniki mycia rąk. Spotkanie poprowadziła nasza szkolna higienistka p. Bogusława Bierza. Dzieci wiedzę o wirusach zdobywały nie tylko w swoim ojczystym języku, ale także w języku niemieckim. W czasie lekcji języka niemieckiego uczyły się piosenki o zapobieganiu zakażeń, poznały podstawowe zasady higieny i słownictwo dotyczące objawów chorobowych. Obejrzały także kreskówkę ilustrującą badania lekarskie. Z panią Kasią podczas zajęć świetlicowych dzieci wykonały tarcze antycovidowe dla swoim młodszych kolegów z przedszkola. A pani Basia uszyła dla dzieci jednakowe bawełniane maseczki.

Nasze spotkania z koronawirusem przyczyniły się także do udziału w konkursie Teatru Groteska z Krakowa ”Skarpetki w akcji”. Udział w akcji „Wirusoochrona” zainspirował nas do stworzenia pacynkowego przedstawienie o koronawirusowej tematyce. Mianowicie napisaliśmy scenariusz oraz wystawiliśmy sztukę  pt. „Przegoń wirusa”. W ramach innowacji (Nie)wielki przyjaciel realizowanej w naszej szkole starsi uczniowie pomogli nam w tworzeniu dekoracji oraz rękawiczkowych aktorów. Niestety nie możemy przedstawić efektu końcowego naszej pracy, gdyż konkurs nie został jeszcze rozstrzygnięty, ale uchylamy rąbka tajemnicy, prezentując zdjęcia. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli jednak tyle samozaparcia i chęci zaprezentowania się szerszemu gremium, że wystawili sztukę w pełnym reżimie sanitarnym swoim kolegom i koleżankom z przedszkola. Na ręce pani Moniki zostały złożone podarunki dla maluchów w formie tarcz wykonanych przez uczniów, które po stosownej kwarantannie zostały przekazane dzieciom.

Zwieńczeniem naszych działań było podziękowanie pierwszoklasistom za ich udział w akcji oraz wręczenie przez panią dyrektor zakładek do książek zawierających informacje na temat szczepień oraz przekazanie dzieciom nowych maseczek.

Teraz o wirusach wiemy już wszystko! I wszyscy w szkole znają podstawową zasadę, która brzmi: DYSTANS, DEZYNFEKCJA, MASECZKA! Udział w akcji był dla nas niesamowitą przygodą, po której jednogłośnie możemy orzec, że pamiątką z tej podróży są kształtowane w czasie realizacji projektu  kompetencje kluczowe.

 Zapraszamy do obejrzenia relacji z naszych działań.

              

 

Przeczytano: 92 razy. Wydrukuj|Do góry

Filmy:

STOP COVID ProteGO Safe