Witamy na stronie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kornowacu

Aktualności

04 listopada 2020 10:09 | Aktualności

„Przemijamy jak wszystko, by w ten sposób przetrwać” /ks. Jan Twardowski/

W czasie piątkowych lekcji uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w filozoficznym dyskursie o znaczeniu pamięci w naszym życiu. Ktoś może zadać pytanie: Filozofia – Śmierć - Przemijanie - Pierwszoklasista?

Okazuje się, że nasi najmłodsi uczniowie doskonale potrafią nazwać uczucia związane z odejściem kogoś bliskiego.  Nie jest im obca również obawa przed tym, co nieznane. Do refleksji na ten temat skłoniła ich wizyta z wirtualnej sali kinowej. Uczniowie poznali historię Fei Fei – głównej bohaterki filmu animowanego „Wyprawa na księżyc”. Pod nieco fantastyczną opowieścią o wizycie dziewczynki na księżycu, kryje się historia o wierze w marzenia, ale przede wszystkim historia żałoby, pogodzenia się z utratą bliskiej osoby i próby ruszenia naprzód. Podstawową lekcją wyniesioną z seansu było dla siedmiolatków kultywowanie pamięci. Pierwszoklasiści udowodnili, że pamięć o tych, którzy odeszli, nigdy nie przeminie. Zgodnie z listopadową tradycją udaliśmy się do przydrożnego krzyża, by symbolicznie zapalić znicze. Gest ten jest wymownym znakiem pamięci o zmarłych. Jednak w przypadku pierwszoklasistów takim znakiem były również wspomnienia o tych, których dziś już z nimi nie ma…

W poniedziałek 2 listopada, w Dzień Zaduszny, uczniowie uczęszczający do świetlicy dzielili się wspomnieniami o swoich dziadkach, babciach i innych bliskich osobach, które odeszły i to dla nich wykonali kolorowe znicze.

Piątkowe i poniedziałkowe zajęcia pokazały, że nie ma tematów, z którymi nie można się zmierzyć - pomimo tego, że czasem są one trudne.

Przeczytano: 101 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: