Witamy na stronie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kornowacu

Aktualności

01 października 2020 16:39 | Aktualności

NARODOWE CZYTANIE 2020

 „Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Z uwagi na sytuację epidemiczną tegoroczne Narodowe Czytanie miało w naszej szkole nieco odmienny charakter. Nie mogliśmy wzorem lat ubiegłych zaprosić na to wydarzenie gości, a dodatkowo do naszej społeczności szkolnej dołączyli siedmiolatkowie, dla których należało dostosować treści romantycznego dramatu. Nowa sytuacja spowodowała, że postanowiliśmy w nietypowy sposób połączyć klasę VIII i klasę I we wspólnym czytelniczym działaniu.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dzieci i ich rodziców, stworzyliśmy w obszarze organizacji kształcenia innowację pedagogiczną. Myślą przewodnią programu jest troska o zapewnienie najpełniejszego rozwoju umiejętności czytelniczych, zainteresowanie książką, a także integracja środowiska szkolnego.
Zgodnie z założeniami współczesnej edukacji pragniemy kształtować - poprzez wspólne realizacje najmłodszych i najstarszych uczniów - niezbędne do samorealizacji i pełnego rozwoju osobistego kompetencje kluczowe. Jednym z pierwszych obszarów, które podejmuje innowacja „(NIE)WIELKI PRZYJACIEL” jest podnoszenie kompetencji czytelniczych. Istotą programu jest opracowanie pakietu zajęć realizujących treści czytelnicze w różnych rodzajach aktywności dziecięcej, pozwalających na osiągnięcie sukcesu i budowanie obrazu własnego „ja”.
Tegoroczne Narodowe Czytanie jest pierwszym, ale jakże ważnym krokiem do osiągniecia przez uczniów sukcesu w założonych przez nas obszarach. Przedstawiciele klas ósmych przeczytali wybrany fragment romantycznego dramatu, zaś pierwszoklasiści zatańczyli dostosowany do jego tematyki taniec do utworu Bartosza Chajdeckiego „Kołysanka Kruka”. Wszystko odbyło się zgodnie z wytycznymi GIS i pomimo tego, że materiał do wydarzenia kręcony był oddzielnie, to jednak efekt końcowy pokazuje pełnię świadomości i ekspresji kulturalnej, a także świadomość konstruktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Przeczytano: 164 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

Filmy: