Witamy na stronie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kornowacu

Aktualności

12 maja 2020 10:39 | Aktualności

Jak dbać o kręgosłup podczas długotrwałej pracy przed komputerem

Praca przy komputerze sprawia, że nasze mięśnie utrzymywane są w długotrwałym napięciu. Może to powodować bóle szyi, karku, mięśni podtrzymujących głowę podczas obserwacji monitora i klawiatury, bóle barków i rąk obsługujących klawiaturę, a także bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa w skutek długotrwałego pozostawania w pozycji siedzącej. Dzieje się tak za sprawą ucisku na naczynia krwionośne i nerwy obwodowe, kiedy to zmniejsza się dopływ krwi do napiętych mięśni.

Aby uniknąć negatywnego wpływu pracy siedzącej na stan naszego zdrowia wystarczy stosować się do kilku podstawowych zasad:

- pozycja podczas pracy z komputerem - powinna ona być jak najbardziej zbliżona do pozycji naturalnej (unikać pochylania tułowia w bok, skręcania i pochylania głowy, zginania rąk w nadgarstkach itp.)

- właściwa organizacja stanowiska pracy:

  • krzesło powinno być wyposażone w regulację wysokości siedziska, oparcia (i jego pochylenia) oraz podłokietnika tak, aby możliwe było jego dostosowanie do wysokości biurka.
  • monitor powinien stać w odległości 40-75 cm od oczu nieco poniżej wysokości oczu (20°-50° w dół od linii poziomej prowadzonej na wysokości oczu). Pozwoli to na zminimalizowanie obciążenia oczu i karku.

- krótkie przerwy i ćwiczenia w czasie pracy - Państwowa Inspekcja Pracy zaleca po każdej godzinie pracy pięciominutową przerwę, podczas której należy wstać z krzesła. Czas ten poświęcić można właśnie na ćwiczenia przedstawione w załączniku.

 

Wasza pielęgniarka szkolna

 

Przeczytano: 137 razy. Wydrukuj|Do góry

Załączniki:

Ćwiczenia [273.91 KB]