Witamy na stronie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kornowacu

Aktualności

21 grudnia 2019 14:34 | Aktualności

Szkolne Boże Narodzenie

 

Magia świąt jest wtedy, gdy sami otworzymy się na radość, bliskość, ofiarowanie swojego czasu i zaangażowania innym. Magię świąt Bożego Narodzenia poczujemy wtedy, gdy wspólnie podejmiemy trud przywołania obchodzonych wydarzeń w formie jasełek czy wspólnego kolędowania, ustawienia stajenki, nakrycia do stołu i połamania się opłatkiem z tymi, których lubimy, ale też z tymi, za którymi nie przepadamy. Wspólnie, jednym głosem wyśpiewana polska kolęda „Pójdźmy wszyscy do stajenki” rozpoczęła Boże Narodzenie dla wszystkich uczniów i pracowników szkoły w Kornowacu.

Przedświąteczny poranek rozpoczęliśmy szkolnym konkursem pieśni i piosenek o tematyce bożonarodzeniowej w języku angielskim i niemieckim, za którego przebieg i organizację odpowiedzialna była p. Iwona Knura, która wraz z panią Dominiką Gatnar realizuje w tym roku szkolnym innowację pedagogiczną z języka angielskiego. Wycinanki imitujące płatki śniegu ozdabiające scenografię wykonali pod czujnym okiem p. Iwony uczniowie podczas zajęć korekcyjno-kompensacyjnych. W komisji oceniającej występy wokalistów pracowały: p. dyrektor Jolanta Błaszczok, anglistki – p. Iwona Knura i p. Dominika Gatnar, germanistka p. Katarzyna Franica oraz nasza matematyczka p. Anna Brzęczek, która dokonała obliczeń i w krótkim czasie wyłoniła zwycięzców. Przedstawicielem uczniów w komisji konkursowej był przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Karol Jendrzejczyk. Nagrodzono piękne wykonania zagranicznych utworów. Pierwsze miejsce zdobyła ucz. kl. 7b Julia Gatzka w utworze: „Maria durch ein Dornwald ging”; drugie miejsce ucz. 8a Julia Kowalska w utworze „Have yourself a merry little Christmas”, trzecie Klaudia Kozielska kl. 7a w utworze: „Maria ahntest du”. Całość poprowadzili Oliwia Krasek i Szymon Cieślik opowiadający także między piosenkami o zwyczajach świątecznych.

Druga część to jasełka nieco uwspółcześnione, poruszające problemy dnia codziennego, zwykłych ludzi, a jednocześnie przypominające wydarzenia sprzed ponad 2 tyś lat. Bieda, choroby, samotność, lęk przed tym, co przyniesie jutro, zaciśnięta w pięść dłoń to elementy życia towarzyszące człowiekowi. I w taką rzeczywistość wstępuje Boży Syn kochający bezgraniczną miłością, po krzyż. Zakończenie i podsumowanie przedstawienia stanowi nauczanie św. Jana Pawła II patrona naszej szkoły, który tak pięknie mówił o wyjątkowym, bo polskim Bożym Narodzeniu, którego tradycji i zwyczajów nie można zapominać. Ten rok w szczególny sposób poświęcony jest Ojcu świętemu z racji 100. rocznicy jego urodzin. Dzisiejszy akcent wpisuje się w drugą innowację pedagogiczną realizowaną w tym roku w naszej szkole: „100 ciekawostek na stulecie urodzin św. Jana Pawła II”, nad którą czuwają ks. Marcin Pikor SDB i Katarzyna Franica.

Ostatnim elementem wspólnego świętowania było biesiadowanie rozpoczęte fragmentem Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa i łamaniem się opłatkiem. Ósmoklasiści tradycyjnie już wykonali upominki dla wszystkich pracowników oraz zorganizowali wraz ze swoimi wychowawcami p. D. Gatnar i p. K. Franicą oraz rodzicami wspólny poczęstunek. Świąteczna atmosfera zapanowała na dobre, gdy uczniowie otrzymali i rozpakowali swoje prezenty. Radosnych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia dla wszystkich naszych przyjaciół.


Przeczytano: 909 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: