Witamy na stronie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kornowacu

Aktualności

15 maja 2019 15:01 | Aktualności

Wycieczka klas VIII do Sandomierza - Kazimierza- Lublina - dzień trzeci

 

W ostatnim dniu wycieczki zgodnie z planem zwiedzaliśmy Kazimierz Dolny nad Wisłą. O godzinie 9 zostawiliśmy bagaże w autokarze i wyruszyliśmy do miasta. Na rynku znowu podziwialiśmy studnię i zabytkowe kamieniczki m.in. kamienicę Przybyłów i kamienicę Celejowską. W pobliżu rynku w dzielnicy żydowskiej zobaczyliśmy zabytkowe kryte gontem drewniane dawne kramy kupieckie i Synagogę. Potem zwiedzaliśmy Sanktuarium Matki Boskiej Kazimierskiej. Przed wejściem do sanktuarium znajduje się miejsce pamięci w hołdzie ofiarom II Wojny Światowej i pomnik upamiętniający Cud nad Wisłą w 1921r. Kolejnym kościołem, który zwiedzaliśmy był Kościół Farny (główny w mieście) z antepedium z kurdybanu (wytłaczana, malowana i złocona skóra). W kościele tym zastosowano inny niż zazwyczaj sposób zwiedzania: obowiązuje cisza, a zwiedzający mogą przeczytać najważniejsze informacje wyświetlane kolejno na ekranie przed prezbiterium. 

Z rynku udaliśmy się na Wzgórze Trzech Krzyży, z którego roztaczał sie piękny widok na Wisłę i miasto. W deszczowej pogodzie wejście i zejście ze Wzgórza było utrudnione, ale wszyscy ze śmiechem pokonaliśmy trudny szlak.

Kolejnym zwiedzanym zabytkiem były ruiny zamku - weszliśmy na miejsce widokowe w ruinach, a potem na basztę obronną, zachowaną w całości w pewnej odległości od ruin. Basztę i zamek ufundował Król Kazimierz Wielki. Świadczą one o dawnej świetności miasta i jego znaczeniu.

Ostatnim punktem programu był rejs statkiem wycieczkowym po Wiśle. Towarzyszyły nam mewy, liczące na smakołyki. Niestety, nie mogliśmy w pełni podziwiać uroków Kazimierza, gdyż niebo ciągle pokryte było ciemnymi chmurami i padał deszcz.

Na koniec jeszcze wrócilismy na chwilę na rynek by kupić pamiątki. W drogę powrotną wyruszyliśmy o 14, zmęczeni, ale zadowoleni. Wszyscy stwierdzili, że takie kilkudniowe wycieczki powinno się organizować w każdej klasie.

Przeczytano: 330 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: