Witamy na stronie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kornowacu

Aktualności

06 maja 2019 22:03 | Aktualności

Majowe święta w szkole - przypomniano historię, podkreślono ich znaczenie


1 maja - Święto Pracy,

2 maja - Święto Flagi,

3 maja 1791 roku została uchwalona Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była ona pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, drugą po amerykańskiej na świecie. Doniosłym dziełem myśli polskiego Oświecenia.

Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji przez Sejm Wielki (1788-1792) dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. Przywrócono je po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Po II wojnie światowej w roku 1946 władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestacji były tłumione przez milicję. W 1951 roku święto zostało oficjalnie zniesione. Od 1990 roku 3 Maja znów jest oficjalnym świętem państwowym w Polsce, dniem wolnym od pracy. To właśnie historie tych trzech świąt miał przypomnieć zorganizowany we wtorek 30 kwietnia apel.

Początek apelu rozpoczął się uroczystym wywieszeniem flagi i odśpiewaniem hymnu narodowego na placu apelowym. Następnie na sali gimnastycznej uczniowie naszej szkoły przedstawili krótki montaż słowno- muzyczny. Daniel Otawa i Jola Krasek deklamowali wiersze, a szkolny zespól wokalny odśpiewał pieśni patriotyczne. Usłyszeliśmy w wykonaniu Julii Kowalskiej utwór „Ojczyzno ma”, Krzysztof Krolik i Oliwia Jóżwik w dwugłosie wykonali „ Syberiadę”, Natalia Halama zaśpiewała utwór z repertuaru Jana Pietrzaka „ Jest takie miejsce” i na koniec ponownie zaprezentował się Krzysztof Krolik ,który wykonał utwór „Nadzieja”. Tym utworem wyśpiewał sobie I miejsce w Powiatowym Konkursie Piosenki Turystycznej, Harcerskiej i Patriotycznej w Krzanowicach.


Przeczytano: 226 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: