Witamy na stronie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kornowacu

Aktualności

06 maja 2019 21:53 | Aktualności

Historia getta warszawskiego artystycznym okiem widziana…


Dwa ostatnie dni kwietnia upłynęły ósmoklasistom i trzecioklasistom na zajęciach mających na celu przywołanie wydarzeń kwietnia i maja 1943 roku. Były to jednak działania, poprzez które oni sami opowiadali historię powstania w getcie warszawskim– metodami najbliższymi ich zainteresowaniom i talentom. Uczniowie ćwiczyli się zarówno w pracach plastycznych, jak i pisarskich.

W poniedziałek 29.04.2019 r. na zajęciach artystycznych uczniowie wykonywali murale nawiązujące swą tematyką do powstania w getcie. Nasze szkolne „kartonowe” ściany ozdobione zostały sylwetkami powstańców oraz żółtymi żonkilami stanowiącymi nieodłączny element pamięci o tamtych wydarzeniach. Każdy z uczniów, przechodząc szkolnym korytarzem, może na moment zawiesić swój wzrok na tych wyjątkowych, wymownych w swym przekazie ilustracjach. Poprzez krótkie spojrzenie na obraz niemal natychmiast nasuwa się głęboka refleksja, a co za tym idzie pamięć.

Wtorkowe lekcje języka polskiego również miały nieco odmienny charakter od tych przeprowadzanych do tej pory. Poczynając od wiadomości uczniów na temat powstania w getcie zdobytych podczas lekcji historii oraz treści wypływających z filmu „Nie było żadnej nadziei”, poprzez problematykę wybranych utworów literackich obejmujących czasy II wojny światowej, a kończąc na krótkich telewizyjnych wywiadach z osobami, które przeżyły powstanie w getcie (cykl Magdy Łucyan Getto), zwróciliśmy uwagę na wymiar okrucieństwa tamtych wydarzeń, etykę ludzkiego postępowania, problematykę poświęcenia i honoru, postawy bohaterskie, a także na cierpienie, nadzieję i walkę. Zwieńczeniem naszych dyskusji było tworzenie poezji z odzysku. Metoda ta polega na tworzeniu nowego dzieła poetyckiego z istniejącego już utworu literackiego. Uczniowie klas 8. szkoły podstawowej i 3. gimnazjum pracowali na fragmentach utworu Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”:

 

Niemcy wkraczają

Pierwsze walki

Się pali

Wybuchła panika

Przepraszam

Kilka tysięcy ludzi zrywa się

Świece od tego gasną

Tortury

Gestapo

Milczeć

przez tydzień

przez miesiąc

Przeczytano: 159 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: