Witamy na stronie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kornowacu

Aktualności

17 kwietnia 2019 20:03 | Aktualności

Akcja "Żonkile"

 

Miesiące kwiecień i maj to czas, który uczniowie klas trzecich gimnazjum i ósmych szkoły podstawowej przeznaczą na realizację społeczno-edukacyjnej akcji Żonkile, której organizatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Akcja ta ma na celu upamiętnienie 76. rocznicy powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943.

Nasi uczniowie po powrocie z przerwy świątecznej uczestniczyć będą w specjalnych lekcjach historii, na których poruszany będzie temat powstania w getcie. Dopełnieniem zajęć będzie projekcja filmu „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”. Ponadto w ramach realizacji akcji uczniowie wykonają różnego rodzaju prace plastyczne oraz napiszą utwory poetyckie poświęcone problematyce wydarzeń kwietnia i maja 1943 roku. Szczegółową realizację zaplanowanych działań będziemy sukcesywnie zamieszczać na stronie internetowej szkoły.

Ze względu na przeprowadzane w naszej placówce od 10 kwietnia br. egzaminy gimnazjalne, a następnie egzaminy ósmoklasisty, udało nam się do tej pory wykonać gazetkę ścienną, która upamiętnia wydarzenia kwietnia 1943 roku ze szczególnym uwzględnieniem ostatniego przywódcy powstania – Marka Edelmana. Marek Edelman w rocznice powstania składał bukiety żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Kontynuacją tej tradycji jest wykonywanie papierowych żonkili i rozdawanie ich w trakcie obchodów rocznicy powstania. My także zamierzamy podczas zajęć świetlicowych owe żonkile wykonać, a prekursorami tych działań są w naszej szkole rodzice gimnazjalistów, którzy w trakcie wyczekiwania na swoje pociechy piszące egzamin, wspólnie z nauczycielami wykonali papierowe żonkile stanowiące dopełnienie naszej gazetki ściennej.


Przeczytano: 766 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: