Witamy na stronie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kornowacu

Aktualności

26 marca 2019 19:30 | Aktualności

Wariacje słowno – plastyczne, czyli twórcza sobota w kornowackiej szkole


Ostatnia sobota upłynęła naszym uczniom i nauczycielom na wspólnej zabawie, a to wszystko za sprawą prowadzonych rokrocznie przez p. Barbarę Stawinogę i p. Celinę Szafraniec zajęć z bibliotekoterapii.

Poranek rozpoczęliśmy od spotkania na sali gimnastycznej. Część konkursową poprowadził nasz niezawodny szkolny konferansjer Daniel Otawa. Rywalizacja toczyła się pomiędzy sześcioma zespołami klasowymi, które zmierzyły się w konkurencjach z zakresu wiedzy o literaturze. Treści zadań zawierały korelację wiedzy o książkach z przekazem intersemiotycznym, co dało uczniom możliwość wykazania się również swoimi umiejętnościami plastycznymi. Uczestnicy zajęć mieli do wykonania m.in. lekturę w pudełku, interpretację plastyczną miniatury M. Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej czy zaprojektowanie nowej okładki wydanej już książki. W związku z obchodzonym 21 marca Światowym Dniem Poezji uczniowie zmierzyli się także z tworzeniem „poezji z odzysku” – bazę do nowo powstałych dzieł poetyckich stanowiły artykuły z archiwalnym czasopism. By nie tylko humaniści czuli się w tym dniu jak ryby w wodzie, druga część zmagań dotyczyła królowej nauk. Młodzież musiała zmierzyć się z zadaniami matematycznymi sprawdzającymi wiedzę na temat liczby π. Pierwsze miejsce bezsprzecznie zajęła klasa VIII a. Gratulujemy!

Druga część sobotniego przedpołudnia upłynęła naszym uczniom na warsztatach kulinarnych oraz artystycznych. Działania te zostały podjęte w ramach projektu wspieranego przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkotykowych realizowanego przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Pogrzebienia. Panie: Henryka Gorywoda, Sylwia Kuśmierz, Krystyna Kura, Anna Niedbała z przewodniczącą Krystyną Lenort na czele poprzez swoje działania chciały pokazać, że można spędzić czas wolny - łącząc przyjemne z pożytecznym - bez sięgania po telefon czy komputer. W związku ze zbliżającymi się świętami Wielkiej Nocy tematyka warsztatów dotyczyła tradycji i obyczajów z nimi związanych. Panie pokazały, a przede wszystkim nauczyły naszych uczniów, jak upiec mazurka i babę wielkanocną, wykonać palmy i ozdoby wielkanocne, a także ozdabiać jajka wielkanocne techniką woskową. Zwieńczeniem wspólnych działań była prezentacja wykonanych dekoracji i poczęstunek wyrobami wykonanymi samodzielnie przez uczniów w trakcie trwania warsztatów.

Należy również wspomnieć, że podczas gdy jedni z nas oddawali się pracy twórczej, drudzy godnie reprezentowali naszą szkolną społeczność podczas trwającego także w sobotę Dnia Otwartego Szkoły. Uczennice i uczniowie oprowadzali odwiedzających naszą placówkę szóstoklasistów ze szkół z miejscowości ościennych. W mury naszej szkoły przybyli także młodsi mieszkańcy Kornowaca wraz z rodzicami zainteresowanymi edukacją swoich pociech w naszej placówce, gdyż jak wiadomo prowadzimy rekrutację do klasy pierwszej szkoły podstawowej.

Ten pracowity czas wypełniony był maksymalnie dobrą zabawą i pozytywną energią. Po raz kolejny nasi uczniowie wykazali się niezwykłymi umiejętnościami, szeroką wiedzą z wielu dziedzin, a przede wszystkim chęcią do działania. To kolejny krok na jakże czasami trudnej integracji ich młodzieńczych zainteresowań ze szkolną rzeczywistością.


Przeczytano: 109 razy. Wydrukuj|Do góry