Witamy na stronie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kornowacu

Aktualności

13 marca 2019 18:55 | Aktualności

Retoryczne zmagania trzecioklasistów


12 marca uczniowie klasy III b uczestniczyli w nietypowej lekcji języka polskiego. Innowacją było już samo wyjście z sali lekcyjnej, jednak przede wszystkim dalszy przebieg zajęć miał całkowicie odmienny charakter niż dotychczas. Otóż uczniowie w odświętnych strojach stanęli na szkolnej mównicy i wygłosili do swoich koleżanek i kolegów przemówienie. Tematyka wystąpień dotyczyła problemów, z którymi wielu adolescentów styka się na co dzień – fonoholizm, hejt w sieci i poza nią, brak znajomości podstawowych zasad grzeczności, samobójstwa wśród nastolatków.

Bunt i nieco zniesmaczone miny uczniów zauważalne podczas zadawania tej niestandardowej pracy domowej szybko przerodziły się w aprobatę i zaangażowanie w to polonistyczne przedsięwzięcie. Trzecioklasiści doskonale zrozumieli powagę treści przekazywanych słuchaczom, podawali przerażające statystyki, umiejętnie wykorzystywali techniki retoryczne – od pytań retorycznych czy zwrotów do słuchaczy po gestykulację czy modulację głosu. Wielu z nich odkryło zapewne w czasie swej przemowy ukryte umiejętności oratorskie. Ponadto uczniowie swoim wystąpieniem na forum przełamali wiele słabości, m. in.: nieśmiałość, strach czy wstyd.

Jeśli tą lekcją udało nam się chociaż w jednym uczniu wywołać refleksję nad sobą i swoim postępowaniem, to odnieśliśmy sukces!


Przeczytano: 202 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: