Witamy na stronie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kornowacu

Aktualności

10 stycznia 2019 22:44 | Aktualności

Weihnachtssingen 2019, czyli konkurs kolęd po niemiecku

10 stycznia 2019r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kornowacu na konkursie kolęd spotkali się miłośnicy niemieckich utworów śpiewanych w okresie Bożego Narodzenia, uczący się w swoich szkołach języka niemieckiego jako języka mniejszości. W tym roku konkurs został ogłoszony na terenie całego województwa śląskiego dzięki pomocy biura DFK w Raciborzu. Wzięło w nim udział 36 uczestników z 12 szkół podstawowych w trzech kategoriach wiekowych (klasy: 1-3, 4-6; 7-8). Komisja w składzie: Halina Sitnikow – starszy wizytator KO Delegatury w Rybniku, Ewelina Uriasz - lektor języka niemieckiego w PWSZ w Raciborzu i nauczyciel tańca w MDK w Raciborzu, Ewa Gembalczyk – radna Gminy Kornowac, Kornelia Pawliczek-Błońska – muzyk i dyrygent, członek Zarządu Wojew. DFK (Towarzystwo Społ.- Kulturalne Niemców Woj. Śląskiego) oraz członek Komisji ds. Kultury i Oświaty przy Zarządzie Wojew. DFK w Raciborzu wyłoniła laureatów. Wyjątkową rangę wydarzeniu nadał patronat honorowy udzielony przez Dyrektora Delegatury Śląskiego Kuratora Oświaty p. Alicję Bartkowiak i nadanie mu nowej rangi – konkursu wojewódzkiego. Wójt Gminy Kornowac p. Grzegorz Niestrój obejmując swoim patronatem kolędowanie przekazał wszystkim uczestniczącym w konkursie upominki. Nagrody dla zwycięzców – słowniki i książki ćwiczeń z jęz. niemieckiego ufundował także organ prowadzący szkołę; filmy płyty CD, słodycze i książki przekazali sponsorzy. Rada Rodziców działająca przy SP w Kornowacu zatroszczyła się o poczęstunek dla gości. Organizacja konkursu była możliwa dzięki zaangażowaniu osób i firm, które prosiły o zachowanie anonimowości; rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły, którzy zawsze chętnie włączają się w wydarzenia promujące naszą placówkę. Bardzo ważne zadanie mieli także gimnazjaliści uczący się języka mniejszości - jęz. niemieckiego w naszej szkole. To oni prowadzili spotkanie, zadbali o oprawę muzyczną i wystrój sali. Jolanta Krasek z wielkim zaangażowaniem prowadziła i koordynowała przebieg zmagań. Marek Doleżych wraz z p. Adamem Jendrzejczykiem czuwali nad jakością dźwięku, akompaniamentem i nagłośnieniem. Robert Krolik, Nicole Doleżych, Natalia Grycman, Julia Szarek i pozostali wyznaczeni uczniowie starali się, by gościom niczego nie brakowało.

Podczas, gdy jedna grupa wykonywała swoje konkursowe utwory, druga brała udział w warsztatach artystycznych prowadzonych przez p. Barbarę Stawinoga i p. Agatę Jambor, które z uczniami przygotowały także scenografię konkursową. Tradycyjnie, choć co roku inną techniką, uczniowie wykonywali aniołki oraz pudełka na cukierki dla swoich opiekunów – tym razem były to aniołki z konkursową naklejką. W organizację przebiegu konkursu włączyły się również panie: Aleksandra Kowalska zastępująca dyrektora szkoły i Teresa Szyra.

To wydarzenie w murach naszej szkoły może być co roku realizowane z coraz większym rozmachem dzięki wsparciu p. Dyrektor Jolanty Błaszczok. W tegorocznym kolędowaniu uczestniczył także przewodniczący powiatowego koła mniejszości niemieckiej z Raciborza p. Waldemar Świerczek będący akompaniatorem jednej z uczestniczek. Pan przewodniczący został poproszony do udziału w ceremonii wręczania nagród, podczas którego pogratulował przedsięwzięcia. Kolędowanie odbyło się w miłej, świątecznej, wręcz rodzinnej atmosferze. Założone w regulaminie cele spotkania zostały zrealizowane. Opiekunowie uczestników i uczniowie również zapewnili, że wezmą udział także w kolejnych edycjach.

Katarzyna Franica – organizator konkursu

Wyniki:

Kat. Kl. 1-3

I miejsce – Iwona Skrzydło – SP w Zawadzie Książęcej (opiekun p. Bożena Kołodziej)

II miejsce – Karol Wolnik – ZSP Pogrzebień (p. Magdalena Gawlik)

Zuzanna Zmuda SP Chałupki (p. Maria Gołąbek)

III miejsce – Milena Kalisz i Julia Cycoń – SP w Tworkowie (p. Danuta Janoch)

Kat. Kl. 4-6

I miejsce – Julia Gatzka – ZSP Pogrzebień (p. Magdalena Gawlik)

II miejsce – Klaudia Kozielska – ZSP Pogrzebień (p. Magdalena Gawlik)

III miejsce – Julia Kapusta – SP w Kuźni Raciborskiej (p. Edyta Procek)

Karolina Świerczek – SP 4 w Raciborzu (p. Zuzanna Bednarska)

Kat. Kl. 7-8

I miejsce – Sandra Czuraj – SP Tworków (p. Danuta Janoch)

Krzysztof Krolik – SP Kornowac (p. Katarzyna Franica)

II miejsce – Martyna Nowak - SP Kornowac (p. Katarzyna Franica)

III miejsce – Mateusz Paris – SP w Nędzy (p. Anita Grycman)

Wyróżnienie: Julia Kowalska i Weronika Wierzbicki (duet) - SP Kornowacn (p. Katarzyna Franica)

Przeczytano: 512 razy. Wydrukuj|Do góry

Weihnachtssingen 2019, czyli konkurs kolęd po niemiecku