Witamy na stronie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kornowacu

Aktualności

31 października 2018 19:25 | Aktualności

Śpiewy i recytacje dla Niepodległej


Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej i Międzyszkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej to działania zaplanowane i zrealizowane w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-21 sfinansowanego ze środków Ministra Edukacji Narodowej oraz wsparte środkami przekazanymi na ten cel przez Wójta Gminy Kornowac Grzegorza Niestroja. Oba działania skierowane były do uczniów szkół podstawowych wszystkich klas i klas trzecich gimnazjalnych. Głównym celem zadania projektowego było kształtowanie postaw opartych na wartościach wspólnych dla Polaków, tj. wolność, godność, solidarność oraz prawa człowieka, a także wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej i pogłębienia wiedzy historycznej w środowisku lokalnym.

Podczas konkursów, które odbyły się 30 października 2018r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kornowacu uczestnicy zostali zapoznani z wystawą nawiązującą do walk o polskość na terenie gminy Kornowac i w okolicznych miejscowościach, a laureaci wystąpią podczas dorocznej wieczornicy organizowanej przez szkołę.

Każdy uczestnik prezentował (śpiewał lub recytował) jeden dowolny utwór o tematyce patriotycznej.

Do prac w komisjach konkursowych zaproszeni zostali emerytowani nauczyciele, będący szczególnie zasłużeni w budowaniu tradycji szkoły i środowiska lokalnego: p. Bernadeta Gajda, p. Genowefa i p. Gerard Gawliczek, p. Krystyna Kura oraz nauczycielka jęz. polskiego B. Placek. W realizację działania szczególnie zaangażowane były p. K. Franica – koordynator programu „Niepodległa” w szkole, p. B. Stawinoga – muzyk i bibliotekarz szkolny, p. C. Szafraniec – polonista i bibliotekarz szkolny. Nad wszystkim czuwała p. dyr. Jolanta Błaszczok. O odpowiednie nagłośnienie podczas konkursu zadbali p. B. Franica i p. A. Jendrzejczyk. Żadne działanie nie mogłoby być zrealizowane bez zaangażowania pracowników obsługi szkoły, uczniów i rodziców.

Na zaproszenie naszej szkoły pozytywnie odpowiedziały: Szkoła Podstawowa w Kobyli, Szkoła Podstawowa w Lubomi, Szkoła Podstawowa w Lyskach, Szkoła Podstawowa w Pogrzebieniu, Szkoła Podstawowa w Rudniku, Szkoła Podstawowa nr 15 w Raciborzu, Szkoła Podstawowa w Rzuchowie. 38 uczestników wykonało 43 utwory literackie bądź muzyczne. W przygotowanie uczniów zaangażowało się w szkołach 21 nauczycieli.

Wszyscy recytatorzy i wokaliści otrzymali od organizatorów dyplomy uczestnictwa, upominki przekazane przez Gminę Kornowac, ręcznie haftowane przez uczniów szkoły w Kornowacu zakładki z hasłem patriotycznym, biało-czerwone opaski naramienne i foldery z wystawy.

Komisje konkursowe wyłoniły laureatów, którzy nagrody i dyplomy odbiorą 7 listopada, o godz. 17.00 podczas „Wieczoru Wielkich Polaków”. Lista laureatów w kolejności alfabetycznej:

Recytacja:

Kl. 1-3

D. Gembalczyk, A. Łomnicki, H. Scheithauer

Kl. 4-6

M. Cieślik, E. Fibic, F. Krakowczyk, N. Pęczek

Kl. 7-8;3G

N. Halama, P. Helis, J. Krasek, M. Nowak

Śpiew:

Kl. 1-3

E. Franica, M. Staroń

Kl. 4-6

J. Gatzka, M. Kołpacka, M. Rybak, H. Uriasz

Kl. 7-8;3G

N. Halama, J. Kowalska, K. Krolik

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy kolejnych sukcesów.

Przeczytano: 347 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: