Witamy na stronie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kornowacu

Projekty unijne

promo3.png [500x143]

POLSKO-CZESKA WSPÓŁPRACA ZWIĄZANA Z REALIZACJĄ PROJEKTU

"PRZEZ NAUKĘ, SPORT I TURYSTYKĘ DO PRZYJAŹNI"
  
 
    W zeszłym roku szkolnym nawiązaliśmy kontakt ze szkołą czeską w Budiszowie. Po wstępnych rozmowach i wizytach obu stron w Polsce i Czechach postanowiliśmy nawiązać współpracę w ramach Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Silesia. Wzajemne poznanie i praca nad projektem mają duży wpływ na kształtowanie relacji pomiędzy Polakami a Czechami, a współpraca w takich dziedzinach jak turystyka pogranicza, sport  i nauka jest szczególnie ważna dla rozwoju młodego pokolenia i przyjaźni polsko – czeskiej. W ramach projektu będą realizowane trzy działania. Działanie pierwsze to wspólna wycieczka przyrodniczo – ekologiczna połączona z warsztatami w Arboretum w Nowym Dworze, które przeprowadzi dr inż. nauk leśnych Jan Duda. Działanie drugie to zawody sportowo – rekreacyjne przeprowadzone w sali sportowej gimnazjum oraz przyszkolnych boiskach. Działanie trzecie obejmować będzie warsztaty artystyczne oraz kulinarne. Działanie trzecie zakończy się wspólnym spotkaniem integracyjnym przy świątecznym obiedzie i degustacji tradycyjnych potraw przygotowanych podczas warsztatów kulinarnych. Wszystkie działania będą uwiecznione na zdjęciach, z których powstanie fotoreportaż.    


27 stycznia 2012


RUSZYŁA REALIZACJA PROJEKTU SILESIA
 
 
    Od wspólnego kolędowania rozpoczęła się na dobre polsko - czeska współpraca związana z realizacją projektu Silesia. 27 stycznia tuż przed feriami zimowymi w szkole odbył się tradycyjnie Konkurs Kolęd. Była to doskonała okazja do zaprezentowania się na zewnątrz, dlatego wcześniej dyrektor zaprosił na ten dzień gości z Czech.
  W imprezie brali udział chętni uczniowie, którzy chcieli się popisać przed resztą gimnazjalnej społeczności swymi wokalnymi umiejętnościami. W jury konkursu zasiedli: dyrektor, Jan Bugdol, Teresa Szyra, Katarzyna Szyra, Krystyna Kura i przedstawiciel samorządu uczniowskiego Laura Skupień. Całości przyglądali się goście z Czech – dyrektor i jedna z nauczycielek szkoły w Budišov, z którą nawiązaliśmy współprac, a od stycznia bieżącego roku rozpoczęliśmy realizację projektu Silesia.


13 kwietnia 2012

 
    
    WYJAZD DO CZECH W RAMACH PROJEKTU UNIJNEGO
"PRZEZ NAUKĘ, SPORT I TURYSTYKĘ DO PRZYJAŹNI"
 
    
 
     Dzisiaj przedstawiciele SU wraz z panią Teresą Szyra i panem dyrektorem wybrali się do Czech na spotkanie warsztatowe w ramach projektu „Przez naukę, sport i turystykę do przyjaźni”. Uczniowie mieli możliwość porozmawiać z SU ze szkoły w Budišovie, wymienić doświadczenia na temat swoich zainteresowań oraz zwiedzić szkołę. Co ich zaskoczyło najbardziej, to duże, przestronne sale lekcyjneświetnie wyposażone w nowoczesny sprzęt, piękne, podziemne szatnie ustawione klasami, duża świetlica i odrębna stołówka. Po zwiedzaniu szkoły młodzieżgimnazjum razem z czeskimi przyjaciółmi wybrała się do miejscowego muzeum historii wydobycia i obróbki pokładów łupka. Gimnazjaliści otrzymali równieżpamiątki w postaci mapy i własnoręcznie wykonanego wisiorka z łupka. W drodze powrotnej zwiedzono okolicę Budišova w tym słynny zamek Hradec nad Moravici. Młodzież miała również okazję poczęstować się czeskimi smakołykami – smażonym serem i drożdżówkami.

   Wszyscy pełni wrażeń wrócili do domu i już nie umieją się doczekać na wspólną wycieczkę integracyjną (I działanie projektu) – warsztaty przyrodniczo-ekologiczne do Nowego Dworu.17 maja 2012

 
 
  Warsztaty ekologiczno-przyrodnicze w Arboretum
w Nowym Dworze w Opawie 
w ramach projektu unijnego
"Przez naukę, sport i turystykę do przyjaźni"
 
 
DIALOG JEST MOŻLIWY!
 
O polsko- czeskich przyjaźniach i warsztatach
ekologiczno- przyrodniczych
w Arboretum w Nowym Dworze
w Opawie


    W ramach mikroprojektu „Przez naukę, sport i turystykę  do przyjaźni” 17 maja po raz pierwszy grupa 22 uczniów z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kornowacu wyjechała do Czech, aby wspólnie ze swoimi rówieśnikami ze szkoły w Budiszowie wziąć udział w sześciogodzinnych  warsztatach ekologiczno- przyrodniczych, które odbyły się w Arboretum w Nowym Dworze w Opawie. Poprowadził je dr inżynier nauk leśnych Jan Duda. Zajęcia miały na celu poznanie osobliwości przyrodniczych tamtejszego terenu. Ciekawie  przeprowadzone warsztaty zostały podsumowane konkursem, w trakcie którego najbardziej aktywni uczniowie mogli się popisać zdobytą wiedzą. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody książkowe. W czasie pobytu w Czechach młodzież  zjadła ciepły obiad z  czeską kofolą, otrzymała poczęstunek ( napoje oraz  polskie drożdżówki), a  także pamiątkowe gadżety: długopisy, koszulki i broszurki.

    Mimo iż pogoda tego dnia nie dopisała, wycieczkę jej uczestnicy oceniają jako bardzo udaną i pełną wrażeń. Wspólny wyjazd pozwolił bowiem nawiązać nowe znajomości z czeskimi partnerami, zintegrował  młodzież i opiekunów, przyczynił się do   pokonania bariery językowej oraz przede wszystkim zachęcił gimnazjalistów do efektywniejszego uczenia się języków obcych. Sprzyjała temu niezwykła atmosfera w czasie całego pobytu i nietypowa nauka piosenek w obu językach. Mamy nadzieję, że współpraca z czeskimi przyjaciółmi  zacieśni się  w przyszłym roku szkolnym podczas  planowanych wspólnych zawodów sportowych.

   Projekt ”Przez naukę, sport i turystykę do przyjaźni” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013 "Przekraczamy Granice".


 

3 października 2012

 
 
    POLSKO-CZESKA IMPREZA SPORTOWO-REKREACYJNA 
w ramach projektu unijnego "Przez naukę, sport i turystykę do przyjaźni"
 
 
     Były dyrektor Jan Bugdol wraz z p. Jolantą Błaszczok oraz KatarzynąSzyrą 3 października odwiedzili partnerską szkołę w Budisovie. Celem spotkania było omówienie działania II, które będzie realizowane w ramach projektu „Przez naukę, sport i turystykę do przyjaźni”.
        Działanie II to impreza sportowo – rekreacyjna, która odbędzie się u nas w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kornowacu 29 października br. Nasi sąsiedzi będą u nas od godziny 9.00 do około 15.00 W programie zaplanowano: mecze siatkówki dziewcząt i chłopców, halówka chłopców, rozgrywki w tenisie stołowym oraz tor przeszkód na wesoło. Dla wszystkich uczestników zawodów przewidziany jest poczęstunek oraz obiad. Zwycięzcy otrzymają puchary, a każdy uczestnik dyplom oraz pamiątki (torby, długopisy, koszulki, kubki, broszurki z logo projektu). W spotkaniu weźmie udział 28 naszych gimnazjalistów oraz 28 uczniów ze szkoły w Budisovie.
        Mamy nadzieję, że polsko- czeska rywalizacja sportowa to nie tylko dobra zabawa i odnowienie przyjacielskich kontaktów nawiązanych podczas wcześniejszych warsztatów ekologiczno – przyrodniczych( jakie odbyły się tego roku w maju), ale też okazja do nawiązania nowych znajomości.
       Dla zainteresowanych projektem mamy dobrą wiadomość. Nasi czescy partnerzy będą realizowali projekt, w którym przewidziany jest sześciodniowy wyjazd do Jasienicy dla 20 uczniów połączony z nauką jazdy na nartach zjazdowych i snowboardzie. Podajemy link do bazy noclegowej http://www.penzionoaza.cz29 października 2012
 
 
        POLSKO-CZESKA RYWALIZACJA NA SALI KORNOWACKIEGO GIMNAZJUM   

 
    W ramach projektu „Przez naukę, sport i turystykę do przyjaźni” 29 października w naszej szkole odbyła się impreza sportowo - rekreacyjna. Wzięło w niej udział 28 uczniów z naszej szkoły i 28 z zaprzyjaźnionej szkoły z Budišova.
    Oficjalnego otwarcia i przywitania gości dokonała Jolanta Błaszczok – dyrektor gimnazjum. Zawody rozpoczęły się od rozgrywek w piłce halowej chłopców. Niestety pomimo wysiłków nasi zawodnicy przegrali z rywalami 5:1. Po tych zmaganiach odbyły się również zawody w piłce siatkowej dziewczyn i chłopców. Tym razem nasi reprezentanci okazali się lepsi od czeskich zawodników i w rozgrywkach zajęliśmy pierwsze miejsca.
   W czasie powyższych zmagań równolegle na dolnym korytarzu sali gimnastycznej odbywał się turniej tenisa stołowego. W kategorii dziewczyn bezkonkurencyjna okazała się Natalia Pytlik, a w kategorii chłopców najlepszym był Paweł Kijonka. Na zakończenie został zorganizowany tor przeszkód, który również wygraliśmy. Jak widać tego dnia szczęście nam bardzo sprzyjało i większość konkurencji wygraliśmy, mamy jednak nadzieję, że czescy partnerzy dobrze się u nas nie tylko czuli, ale też bawili. Nie chodziło tu bowiem tylko o zwycięstwo, ale przede wszystkim o wspaniałą zabawę, która miała pokazać, że nie trzeba znać języka, a można się z sobą spędzić miło czas.
    Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowe długopisy, kubki oraz torby. Dla zwycięzców zostały przygotowane puchary. Pomiędzy rozgrywkami uczestnicy mieli zapewnione śniadanie, ciepły obiad, mogli także zwiedzić naszą szkołę.
    Całość imprezy koordynowała Katarzyna Szyra przy współudziale Krystyny Kury i Teresy Szyry. Mecze sędziowali Bogusława Zimermann i Bartosz Franica. Puchary oraz dyplomy dla wszystkich uczestników wręczyli Wójt Gminy Kornowac Grzegorz Niestrój oraz inspektor ds. oświaty Michał Krasek. W imprezie uczestniczyli również nauczyciel z Czech Michal Sestak, dyrektor partnerskiej szkoły Jan Vondrous oraz nasz były dyrektor Jan Bugdol.
    Projekt ”Przez naukę, sport i turystykę do przyjaźni” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013 "Przekraczamy Granice".


20 listopada 2012
 
 
WIZYTA PRZEDSTAWICIELI SZKOŁY Z BUDISOVA
w ramach projektu unijnego "Przez naukę, sport
i turystykę do przyjaźni"
 
    
     We wtorek 20 listopada Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kornowacu odwiedzili czescy partnerzy projektu ”Przez naukę, sport i turystykę do przyjaźni”. Stronę naszych południowych sąsiadów reprezentowali - przedstawiciele szkoły z Budisova – jej dyrektor pan Jan Vondrouš i jedna z nauczycielek Hana Hladisova, nas obecna pani dyrektor Jolanta Błaszczok, Katarzyna Szyra - koordynator działań i nauczycielka wychowania fizycznego - Bogusława Zimermann. Celem spotkania było omówienie szczegółów działania III, które odbędzie się w tutejszym gimnazjum 19 grudnia bieżącego roku. Tego dnia zaplanowano świąteczne warsztaty kulinarno – artystyczne, w ramach których uczestnicy projektu będą wykonywać różnorodne dekoracje, świąteczne ozdoby, a także piec ciasteczka czy przyrządzać tradycyjną polską moczkę.
  W działania zaangażowana będzie cała społeczność uczniowska kornowackiego gimnazjum wraz z zaproszonymi gośćmi. Łącznie weźmie w nich udział 210 osób, w tym 27 ze strony czeskiej. Będzie to podsumowanie dotychczasowej współpracy i ostatnie działanie w ramach projektu ”Przez naukę, sport i turystykę do przyjaźni”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013 "Przekraczamy Granice".
    Kolejnym omawianym tematem był styczniowy wyjazd 20 uczniów i 2 nauczycieli do Czech na naukę jazdy na nartach też w ramach projektu, który tym razem koordynują nasi partnerzy pod hasłem „Sport zbliża”.


19 grudnia 2012


Ostatnie III działanie zakończyło realizację

polsko – czeskiego projektu


W Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kornowacu uczniowie
piekli pierniki, gotowali moczkę. Wykonywali świąteczne
ozdoby. Poznawali czesko - polskie tradycje
i zwyczaje świąteczne.


   W ramach realizowanego od stycznia do końca grudnia 2012 roku projektu „Przez naukę, sport i turystykę do przyjaźni” z euroregionu Silesia gimnazjum w Kornowacu było gospodarzem wielkiej świątecznej imprezy, w której wzięło udział 210 osób ( w tym 28 uczestników i 2 opiekunów z zaprzyjaźnionej szkoły w Budisov nad Budisovku). 19 grudnia odbył się już ostatni trzeci realizowany etap działań wspomnianego projektu. O ile wcześniejsze działania nastawione były na sportową rywalizację, wycieczki krajoznawcze i spotkania sprzyjające zawarciu nowych przyjaźni naszych i czeskich uczestników, o tyle ostatni etap miał formę warsztatów kulinarno- artystycznych związanych z tradycjami świąt Bożego Narodzenia. Całość odbywała się według ściśle ustalonego i wcześniej zaakceptowanego przez obie strony harmonogramu.   

    Wszystko rozpoczęło się od oficjalnego powitania uczestników projektu i zaproszonych gości na sali gimnastycznej, po czym uczniowie rozeszli się do klas, gdzie zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami w 10- 12 osobowych zespołach pod opieką nauczycieli i chętnych rodziców rozpoczęli część warsztatową. Pięć ekip, głównie w salach na parterze, zaangażowało się w świąteczne wypieki. Uczniowie własnoręcznie przygotowywali i piekli różnorodne pierniki, jeden zespół gotował moczkę. Na piętrze zaś odbywały się warsztaty artystyczne. Uczniowie wykonywali różną techniką świąteczne bombki, anioły, i kartki oraz malowali farbami zimowe pejzaże. Warsztaty trwały z krótką przerwą na słodki poczęstunek w postaci gorącej herbaty makowca, cukierków i mandarynek od 9.30 do 13.30. Wszystko zakończyło się na sali gimnastycznej ok. 14. 00 wspólnym uroczystym obiadem, po którym każdy mógł podziwiać na wystawce wykonane przez uczniów prace i spróbować przygotowanych przysmaków: świątecznych pierników i moczki. Na pamiątkę każdy z uczestników projektu otrzymał długopis i koszulkę z logo projektu.

   Na koniec dyrektor gimnazjum Jolanta Błaszczok oficjalnie podziękowała wszystkim uczestnikom, organizatorom i zaproszonym gościom, a szczególnie czeskim partnerom za zaangażowanie i wspaniałą atmosferę imprezy, wręczając gościom wykonane wcześniej piękne bombki i anioły. Koordynatorką całego projektu była Katarzyna Szyra.

   Projekt ”Przez naukę, sport i turystykę do przyjaźni” był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013 "Przekraczamy Granice".12 - 19 stycznia 2013

 

„SPORT SBLIŽUJE” 

Taką nazwę nosi mikroprojekt realizowany przez
naszą partnerską szkołę z Czech.
 
 
    „Sport zbliża” to nazwa mikroprojektu realizowanego przez naszą partnerską szkołę z Budišova  nad Budišovkou. Głównym celem będzie nauka jazdy na nartach zjazdowych. Treningi młodzieży będą przebiegać pod kierunkiem wykwalifikowanego instruktora przez 6 dni, codziennie przez 5 godzin. Podczas trzeciego, kryzysowego dnia trening zostanie zastąpiony spokojną formą aktywności, na przykład wycieczka połączoną ze zwiedzaniem okolicy. Podczas nauki młodzież powinna opanować podstawy narciarstwa zjazdowego, korzystania z wyciągu oraz zasady zachowania na trasie zjazdowej. Podczas pobytu, w godzinach wieczornych odbędzie się spotkanie z członkiem górskiego pogotowia ratunkowego dotyczące zagrożeń związanych z pobytem w górach w sezonie zimowym, a także wyposażenia i sprzętu narciarskiego. Odbędzie się również spotkanie z lekarką poświęcone udzielaniu pierwszej pomocy oraz praktycznym przykładom najczęstszych urazów narciarskich. W trakcie wyjazdu będą przeprowadzone programy rozrywkowe oraz zabawy, w które zaangażują się uczniowie obu szkół, a które umożliwią zaprezentowanie swojego kraju. Zostaną również przeprowadzone rozgrywki sportowe.

   W kursie weźmie udział 50 uczniów (30 CZ i 20 PL), 5 nauczycieli (3 CZ i 2 PL) oraz jeden pracownik opieki zdrowotnej.


    Termin kursu: 12 – 19 styczeń 2013r.

    Miejsce: Loučná nad Desnou -

    Odjazd z Kornowaca: 930

    Wyjazd z Czech: 1000

    Plan dnia:

    Pobudka: 730

    Program przedpołudniowy: 900 - 1130

    Poobiedni wypoczynek: 1200 - 1400

    Program popołudniowy: 1400 - 1630

    Program wieczorny: 1900

    Cisza nocna: 2230

    Link do bazy noclegowej: http://www.penzionoaza.cz

 

"Przez naukę, sport i turystykę do przyjaźni"