Witamy na stronie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kornowacu

Biblioteka

 

PODEJMIJ WYZWANIE CZYTELNICZE ! (14.02.2018 r.)

 

Pod takim hasłem obchodziliśmy w tym roku Dzień św. Walentego. Z tej okazji szkolna biblioteka zorganizowała akcję czytelniczą, której celem było promocja czytelnictwa wśród uczniów i pracowników. Tym razem polegała ona na rozwiązaniu zadania czytelniczego związanego z książką. Każdy z uczestników dzień wcześniej losował walentynkowe serduszko, na którym pojawiło się konkretne pytanie. Wśród zadań pojawiły się: książki z naszego dzieciństwa, o rówieśnikach, na podstawie których powstał film lub serial, polecane przez znajomych, bestsellery, książki, które nie są szkolnymi lekturami, które są dostępne w naszej bibliotece, polecane na dobranoc, i wiele innych. Odpowiedź uczniowie mieli zamieścić na odwrocie wylosowanego serduszka i oddać w bibliotece szkolnej 14 lutego w walentynki. Wszystkie walentynkowe zadania zawisły na Drzewie Czytelnictwa wyeksponowanym na korytarzu szkolnym. Akcja zobrazowała nie tylko stan czytelnictwa, ale także zainteresowania tematyczne wśród czytelników.


Sprawozdanie z działalności Biblioteki Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kornowacu w I półroczu 2015/2016

Wykaz czytelnictwa uczniów  -  31.10.2014 

 

Klasa

Ilość uczniów

Ilość książek

Śr. na ucznia

Miejsce

I A

28

55

1,96

V

I B

27

31

1,15

VI

II A

24

55

2,29

IV

II B

21

95

4,52

I

III A

22

80

3,64

II

III B

27

85

3,15

III

RAZEM

149

401

2,78

 


GODZINY PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 
 
Poniedziałek   800 - 1400
Wtorek              845 - 1500
Środa                730 - 1430
Czwartek         730 - 1500
Piątek               730 - 1045
 
 
Poniedziałek 715 - 800 (dyżur na korytarzu)
Wtorek 730 - 845 ("42")


Wykaz   czytelnictwa   uczniów

Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kornowacu w  pierwszym półroczu 2013/2014


Klasa

Ilość przeczytanych książek

I a

133

I b

49

II a

117

II b

156

III a

190

III b

150

Razem

795

 

Średnia na ucznia:   5,6


Zestaw lektur dla gimnazjum:  Lektury dla gimnazjum
 
 
 
AKTUALNOŚCI

20 czerwca 2013

Nieustający Konkurs Czytelniczy rozstrzygnięty!
8 maja 2013

Tydzień Bibliotek 2013 - "Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych"

Więcej informacji:  Tydzień Bibliotek 201322 marca 2013

Finaliści III etapu Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w roku szkolnym 2012/2013:

1. Paweł Kijonka z matematyki                                            44 pkt.
2. Rafał Knura z biologii                                                       45 pkt.
3. Sandra Cyfka z języka niemieckiego                             49 pkt.
4. Carolin Mandrysz z języka niemieckiego                       42 pkt.


21 marca 2013

Uczniowie klasy II a, po obejrzeniu filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas” i zapoznaniu się z fragmentami książki pt. „Matka Świętego” postanowili napisać list dopani Marianny Popiełuszko.

 

Kochana Pani Marianno9 marca 2013

„CZŁOWIEKU PALĄCY W PIECU, DBAJ O ZDROWIE SWOJE,

STARSZYCH I DZIECI, WIĘC NIE SPALAJ RÓŻNYCH ŚMIECI”

 

W bibliotece Gimnazjum im. Jana Pawła w Kornowacu zorganizowano wystawkę w ramach kampanii informacyjnej dotyczącej niskiej emisji, spalania śmieci i opału złej jakości. Wystawiono książki:  „ Zielona Encyklopedia, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o ekologii”, „Gospodarka ekologiczna”, „Vademecum młodego ekologa” itp. Biblioteka szkolna prenumeruje  następujące czasopisma ekologiczne: ekonaturę, zieloną ligę, przyrodę polską, Aurę, oraz przyrodę Górnego Śląska i do ich wypożyczania zachęca bibliotekarka.  Zgłoszono udział szkoły do Klubu obrońców planety. Będziemy zbierać zniszczone płyty CD oraz DVD do specjalnych kartonów.


NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI "ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH"


Z okazji Narodowego Dnia Pamięci ”Żołnierzy Wyklętych” w naszej szkole zorganizowano wystawkę na szkolnym korytarzu w celu upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego działającego na terenie Polski w latach 1944 – 1963. Uczniowie mogą poznać tę część historii Polski, która przez lata była celowo usuwana ze świadomości polaków. Wzrost zainteresowania dziejami Żołnierzy Wyklętych nie wynika jedynie z faktu, że były one przez wiele lat zakłamywane lub przemilczane. Historia całych oddziałów i pojedynczych żołnierzy powojennego podziemia pomaga kształtować patriotyczną postawę, inspiruje do działania na rzecz wspólnego dobra. Uczniowie mogą również obejrzeć film pt. „Anoda”.

 


10 stycznia 2013

 
ZAPALILI ŚWIATŁO WOLNOŚCI...
 
 
Uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kornowacu wzięli udział w kampanii społecznej poświęconej 31 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Młodzież większości klas, obejrzała fragmenty filmu „Śmierć jak kromka chleba”. Grupa uczniów wykonała gazetkę na korytarzu szkolnym z materiałów przekazanych przez Instytut Pamięci Narodowej oraz bibliotecznych. Na zajęciach w bibliotece i w czasie zastępstw, omawiano historię strajku i pacyfikacji kopalni „Wujek” w grudniu 1981 roku oraz o stanie wojennym na naszym terenie. Czytano fragmenty książki Mileny Kindziuk pt. „Matka Świętego”, czyli poruszające świadectwo Marianny Popiełuszko. Wzruszyła uczniów postawa i odwaga ks. Jerzego w czasie stanu wojennego i jego działalność, aż do męczeńskiej śmierci. Większość uczniów potwierdziła, że 13 grudnia o 19:30 zapaliła w oknie symboliczną świeczkę, jako Światło Wolności.


5 grudnia 2012

Wykaz uczniów biorących udział w konkursach przedmiotowych: 

 
 
9 listopada 2012
 
WIECZÓR DEBIUTÓW W KSIĄŻNICY Z HANIĄ MROZEK

Po raz pierwszy raciborska biblioteka postanowiła wydać zbiór składający się z wierszy nadesłanych na Międzygimnazjalny Przegląd Twórczości Poetyckiej Debiuty. Wieczorem, 9 listopada 2012 r. odbyła się promocja tomiku pt. „Debiuty 2012, po prostu bądź sobą!.”

Tomik poezji zatytułowany „Debiuty 2012. Po prostu bądź sobą!”, zawiera wybrane prace gimnazjalistów nadesłane na Debiuty 2010 i Debiuty 2011 oraz wszystkie prace edycji tegorocznej, której towarzyszyła myśl poetki Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy się nie zdarza”.

Publikacja została wzbogacona o ilustracje Jolanty Lamli i Marceliny Hurt z Zespołu Szkół w Krzanowicach a wstęp napisał Tomasz Różycki – poeta, laureat Nagrody Kościelskich za poemat „Dwanaście stacji” a także pierwszy „ambasador” Debiutów.

Promocja tomiku była świetną okazją do powspominania wszystkich edycji Przeglądu. Marzena Mróz, inicjatorka Debiutów, kierownik Oddziału dla Dzieci MiPBP, zaprezentowała zdjęcia a także opatrzyła je komentarzem. Spotkanie uświetnił także występ uczennic Państwowej Szkoły Muzycznej w Raciborzu pod kierunkiem Anny Muchy i przy akompaniamencie Jarosława Pawłowskiego.

Muzyczne przerywniki stanowiły doskonałe uzupełnienie najważniejszego punktu programu, czyli prezentacji wybranych utworów przez ich twórców. Niewielu zdecydowało się stanąć przed licznie zgromadzoną publicznością-trema młodych artystów okazała się silniejsza!

Nasza uczennica – Hanna Mrozek pokonała tremę i pięknie odczytała swój wiersz pt. „Po prostu bądź sobą”, którym nazwano tomik poetycki. Hania pisze dużo wierszy i bierze udział w wielu konkursach. Aktualnie przygotowuje się na XXIX  Międzynarodowy Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej w Słupsku. Będziemy ją dopingować i wspierać.


EKSLIBRIS BIBLIOTEKI GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II W KORNOWACU

W związku ze  zmianą nazwy szkoły na Gimnazjum im. Jana Pawła II biblioteka ogłosiła konkurs na nowy ekslibris. Razem z panią od plastyki zapoznałyśmy uczniów z historią i rolą tego znaku. Rozstrzygnięcie nastąpiło w październiku 2008-Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych. Zwyciężył ekslibris opracowany przez Dominikę Prokopczuk, znakiem tym pieczętujemy wszystkie nowo zakupione do biblioteki książki.

Krystyna Kura


21 października 2012

ZAPALILI ZNICZ PAMIĘCI...


21 października, w samo południe, grupa gimnazjalistów wraz z opiekunem, z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kornowacu, zapaliła symboliczne znicze w ramach akcji "Zapal znicz pamięci" w Pogrzebieniu. Najpierw na terenie klasztoru przy ul. Brzeskiej - pod pomnikiem ku czci polskich dzieci zamordowanych przez hitlerowców w obozie w latach II wojny światowej. Następnie przeszli na cmentarz parafialny pod pomnik - grób zbiorowy wojennych ofiar obozu Polenlager 82 oraz 7 mieszkańców Pogrzebienia i Kornowaca pomordowanych w obozach śmierci w latach 1939 - 1945. Kwiaty złożone przez uczniów pod pomnikami ufundowała właścicielka kwiaciarni "Orchidea" w Kornowacu.28 września 2012


PAŹDZIERNIK JUŻ OD WIELU LAT JEST MIĘDZYNARODOWYM MIESIĄCEM

BIBLIOTEK SZKOLNYCH
 
Kto wymyślił takie święto? Co właściwie oznacza wyraz "biblioteka"?
Zobacz:   Biblioteka
 
 

27 września 2012
 
 

"BIBLIOTEKI SZKOLNE - KLUCZ DO PRZESZŁOŚCI, TERAŹNIEJSZOŚCI I PRZYSZŁOŚCI"

- to hasło tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych
 
 
W naszej szkolnej bibliotece organizujemy w październiku:
 
-  kiermasz taniej książki z Tuliszkowa,
-  konkurs o życiu i twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego, czytanie fragmentów "Starej Baśni" i oglądanie filmu,
-  konkurs plastyczno-recytatorski o jesieni,
-  spotkanie w bibliotece autorów najciekawszych jesiennych wierszy i plakatów.
 
 
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W NASZYCH AKCJACH!


BIBLIOTEKA